| AlexandraElena12 a întrebat:

Ati incercat albirea dintilor cu bicarbonat de sodiu, sau cu banana cum am mai auzit? Daca da, a mers?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este folosit de foarte multa lume mai ales in mediul rural la intretinerea danturii. De multa lume este considerata ca fiind o metoda de albire a dintilor cel putin la fel de eficienta ca si cea obtinuta prin folosirea unor paste de dinti scumpe. Deoarece lipseste florul (s-a constatat efectul foarte nociv al florului asupra organismului), reiese ca cei care folosesc bicarbonatul de Na isi intretin dantura mult mai sanatos. Metoda cu banana refuz s-o comentez. happy Sanatate!

| RainmakerX a răspuns:

Oarecum... nu mi s-a parut cine stie ce dar da, poti spune ca a mers.

Banana mi s-a parut o prostie dar bicarbonatul merge cat de cat.

Oricum... daca faci asta atunci sa nu o faci exagerat *ex 2 ori pe luna ar fi ok*
Bicarbonatul de sodiu este abraziv si daca il folosesti zilnic atunci o sa le faci mai mult rau dintilor.

Pentru partea cu banana nu stiu ce sa spun. Eu am incercat foarte putin si dupa m-am lasat * dupa cum am spus, mi s-a parut o prostie* Daca vrei poti incerca. Nu ai ce pierde.

Succes!