| annna27claudia a întrebat:

Ati pățit vreodata sa va îndrăgostititi de o persoana pe care o considerati mai buna ca voi? Eu prin asta trec si ma deprima lucrul asta. Desi ceilalti imi spun ca sunt draguta si ca as putea fi împreună cu el, eu tind sa cred ca nu s-ar uita la mine...
Sfaturi?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Reusesc sa nu ma indragostesc de nimeni, am pus restrictii in viata mea pe plan sentimental. Ceilalti te incurajeaza macar nu te trage in jos, experimenteaza acum ca mai incolo nu stii ce te asteapta

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este lipsa totala de incredere, in propria-ti persoana!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
eu tind sa cred ca. Ce te face să?

| elemonis a răspuns:

Buna.
Nu te gandi la asta. Nimeni nu este perfect.
Ridica-ti stima de sine. Incurajeaza-te. Gandeste-te ca fie ce o fi. Nimeni nu e mai prejos decat celalalt. Ar trebui sa fim cu totii egali. Incearca sa nu te mai consideri inferioara. Citeste carti de dezvoltare persoanala.

| annna27claudia explică (pentru elemonis):

Mulțumesc! Doar ca mereu mi-a fost frica de chestia asta, persoana pe care o plac sa nu ma considere de nasul sau

| elemonis a răspuns (pentru annna27claudia):

Nu trebuie sa iti fie teama. Gandeste-te fie ce o fi. Daca nu te place, asta e. Nu este unicul baiat de pe Terra. Cu siguranta la un moment dat o sa gasesti pe cineva care sa aiba sentimente reciproce cu tine, daca de exemplu sa spunem ca el nu te place.

| Violleta2022 a răspuns (pentru annna27claudia):

Eu sunt curioasa, cum de ai ajuns tu la concluzia asta, ca persoana pe care o placi nu te considera de nasul lui?

| annna27claudia explică (pentru Violleta2022):

Cred asta probabil pentru ca e si mai mare decat mine cu 4 ani si in ochii mei, nu stiu, nu-l vad sa fie împreună cu mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru annna27claudia):

Inseamna ca nu ai nici un pic de incredere in tine, fiind o persoana negativista.
Nimeni nu se pune atat de jos, fiindca nu-i normal sa pornesti de la premiza ca nu ai nici o sansa, cand nici macar nu ai incercat.
Diferenta de 4 ani conteaza cand esti copilas mai mic 13-14 ani, daca vad ca tu ai 16 ani iar el 20.
Ma rog, poate nu se uita la tine fiindca stie ca legal esti minora si nu vrea sa aiba probleme cu legea.

| annna27claudia explică (pentru Violleta2022):

Urmează sa fac 17 si el 22... nu stiu, am facut rau sa-i spun ca da, il plac?
El mi-a spus sa-i zic da sau nu... nu "poate"

| Violleta2022 a răspuns (pentru annna27claudia):

Deocamdata ai 16 ani, asa scrie si in acte happy pana in ziua cand vei implini 17.

In orice caz, cred ca trebuie sa mai cresti un pic si sa lucrezi intenes la increderea in tine, ca stai prost la capitolul asta si poti pierde mult in viata.
Invata serios, ia numai note foarte mari, ca sa iti poti ridica si increderea in tine, putand sa schimbi lumea si chiar parerile celorlati.
Nu prea cred eu ca ai avea ce sa discuti cu baiatul asta, este evident ca el vrea o relatie sexuala, ca-i la varsta cand pocnesc hormonii in el, iar tu esti inca minora si un picut necoapata... de aceea spun, mai astepata sa treaca cativa ani, ori sa gasesti pe cineva mai de seama ta cu care sa fii doar prietena.

| annna27claudia explică (pentru Violleta2022):

Stau prost cu încrederea doar cand vine vorba de oameni, in special de baieti/barbati. stiu ca sunt mica..si eu ma consider la fel. Nu vreau relatii, dar nici sa stau cu gandul excesiv la un om

| Violleta2022 a răspuns (pentru annna27claudia):

Atunci uita de baieti/barbati pana mai cresti, ca nu te ajuta cu nimci sa gandesti in felul asta si sa-ti inventezi singura scenarii negative.
Focuseaza-te pe carte si uita de ei, iar peste ani, cand se va intampla sa te indragostesti de unul, va fi diferit.