| user11080601008 a întrebat:

Aveti idee de un profil cat de cat ușurel? Nu ma descurc chiar atat de bine la scoala pentru ca uit repede si memorez greu, pe moment. Astfel nu stiu ce profil sa aleg. Ma descurc in general la romana cat de cat, depinde de situatie si la engleza foarte bine. Ce s-ar potrivi? Aproximativ.

Răspuns Apreciat de Editori
| Diana237 a răspuns:

Am înțeles că punctul tău forte nu e memoria, dar ce alte aptitudini ai? Pentru că la toate profilurile se fac aceleași materii, cu diferența numărului de ore. De exemplu, poate ești o persoană extrovertită, căreia îi plac lucrurile practice și atunci ți-aș
recomanda un profil de Servicii (Turism și alimentație etc.), unde vei face practică si vei interacționa cu clienții. Și contează mult și liceul în care intri, ce pretenții au profesorii. Vei memora mai mult la un liceu de elită, indiferent de profil.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Constructii si agricultura, sunt cele mai usoare!
Nu se cere matematica deloc, nici romana prea multa, iar engleza nici atat.

| Diana237 a răspuns (pentru Violleta2022):

Un răspuns complet neinformat! "Construcții" și" agricultură" aparțin filierei tehnologice, cu specializare tehnică. Adică se dă bac la matematică! Restul materiilor se fac la fel ca la un profil teoretic (diferind doar numărul de ore, pentru că există și module de specializare). Dumneata oi fi vorbind de vreo profesională, deși mă îndoiesc ca te-ai chinuit să te informezi o clipă.

| sierra1 a răspuns:

în ce clasă spuneai că ești acum?

| user11080601008 explică (pentru sierra1):

A 8a

| sierra1 a răspuns (pentru user11080601008):

Ce-ar fi să reluăm discutia după examene și in funcție de media ta, ne mai vorbim?

| DeMicUnCălător a răspuns:

E Normal să nu știi ce vrei să faci. Cu toții trecem pe drumul ăsta. Părerea mea este următoarea. Fă alegerea in funcție de mărimea salariului pe care-l vei primi după ce termini scoala.

| Diana237 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu primești nimic după terminarea unui amărât de profil de liceu. Răspunsul complet era dacă vrea să iasă cu o meserie (școală profesională) sau vrea să meargă ulterior la o facultate (filiera teoretică). O cale de mijloc ar fi un profil tehnologic.