| papatukjatlekjulk a întrebat:

Aveti prieteni adevarati? Sau macar unul? Ce il face pe acest prieten unul adevarat, intreb asta, pentru ca multe persoane percep prietenia adevarata in alte moduri....total gresite. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| anna_7069 a răspuns:

Exista prieteni adevaratsi`... pai fiecare are un prieten adevarat, desi nu`si da seama de asta. e prea orb, pentru ca nu ii e prieten cine vrea el sa fie, si nu`si vede q adevarat prietenii adevaratsi happy
prietenul adevarat este o persoana care este langa tine cand razi si cand plangi. care nu se fereste sa barfeasca in fata ta, sa spuna ceea ce a patit. este o persoana care iti spune totul` fara sa zica,, promiti ca nu zici?". este acea persoana care te iubeste si care iti vrea binele... desi te certi q accea persoana, o faci pentru ca iti vrea binele. happy este acea persoana care oricate persoane ti-ar intoarce spatele ar ramane intotdeauna langa tine. acea persoana care ar face totu` ca tie sa-ti fie bine, c sa te vada razanad.
Exista prieteni adevaratsi! Trebuie doar sa-i cauti si ii vei gasi`. big hug
Take care. :*
Succes`.
Sper sa fii inconjurata de cati mai multi prieteni, si de persoane care te iubesc. :*

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu stiu daca exista prietenia adevarata.Ma indoiesc.Mai devreme sau mai tarziu te va trada el/ea si tu va trebui sa invti sa-l/sa o ierti. Iar daca nu vei putea/sti/vrea sa il/o ierti prietenia voastra e distrusa.Ideea e sa nu lasati argumentele sa se transforme in neintelegeri tacute si apoi sa rabufniti dintr-o data.Indiferent de cat de greu/neplacut/dureros ar fi adevarul e esential intr-o prietenie

| Silvia a răspuns:

Nu stiu daca mai am.Am avut o prietena adevarata, dar a plecat. S-a mutat.Acum...chiar nu stiu.Ma gandesc ca in orice moment prietenii ma pot dezamagii, trada.

| daii a răspuns:

Da.Mamalove struck si cea mai buna prietena a mea( + prietenul meu.care e mai putin dar totusioh go on).aceste 3 persoane imi lumineaza viata! Fara ei ar fi totul foarte rau! Aceste trei persoane. fac cat soarele care rasare in fiecare zi pe strada mea! Le iubesc enorm de mult! Stiu ca ma pot baza pe ei.sunt alaturi de mine la bine si la rau! Ma ajuta tot timpul cand am nevoie.cand ma bucur, se bucura alaturi de mine.cand plang, plang alaturi de mine.si vreau sa le multumesc pentru asta! ei sunt tot ce am eu mai important in viata.love struck

by daiiwinking

| Antrax a răspuns:

Imi amintesc cand eram mici cat ne certam ne bateam si acum ne intelegem de minunelaughing

| inna a răspuns:

Am avut... cel putin asa le consideram pana m-au dezamagit.

Acum nu mai numesc pe nimeni "prieten" ci doar cunostintza.

| xD101 a răspuns:

Am o prietena adevarata, chiar daca mai rar in ziua de azi sa se gaseasca asa ceva, numai perversi si interesati intalnesti peste tot... unii iti spun ca iti sunt prieteni si de fapt iti sunt "dusmani"(daca pot sa zic asa). Un prieten adevarat e alaturi de tine la bine si la greu, nu doar la binehappy...
Dar astia sunt "prietenii" in ziua de azi...asta e happy

| georgiana a răspuns:

Da, am o prietena adevarata care o cunosc din copilarie si mereu mi-a fost alaturi! mai sunt si prieteni falsi carora nu trebuie sa le dai prea multa importantawinking
Asta-i viata si trebuie sa-i facem fata.

| Cryssy a răspuns:

Da. Am o prietena adevarata, prietena mea cea mai buna. Este singura care m-a ajutat intotdeauna, mi-a fost alaturi oricand, m-a ajutat sa merg mai departe cand eram la pamant...Eu cred ca dragostea si prietenia sunt cele mai importante lucruri in viata. Iti doresc sa fii inconjurata de muuuuultaaaaaaaaa iubire. love struck

| Corinne a răspuns:

Eu am prieteni foarte multi...
Dar o singura prietena adevarata care imi da sfaturi si stiu ca nu ma va trada.si anume mami happy nu stiu ce m`as face fara ea. dupa mama ar fi verisoara mea apoi restul in care increderea mea incepe sa scada putin cate putin happy
Dar mi`e bine asa cum sunt.happy

| kitty_8919 a răspuns:

Am o singura prietena adevarata care pana acum nu m-a lasat balta si nu m-a lasat singura cand mi-a fost greu. Dar cei mai multi prieteni deai mei sunt falsi care se dau drept prieteni mei si cand imi este greu ma lasa balta, ma barfesc pe la spate, asta este viata si nu prea mai am incredere in prieteni.

| Yly a răspuns:

Am o prietena buna, care o consider prietena mea de sufletbig grin. dc? pentru ca am trecut prin multe si am ramas prietene, ne intelegem foarte bine si am invatat din greseli sa nu le mai repatam.sau cel putin incercamlaughing

| Linda a răspuns:

Consider o prietena adevarata cineva care te cauta mai des decat 3 ori pe an fara a avea nevoie de ceva de la tine, doar pentru a te vedea sau pentru a-ti face o bucurie. Am trei prietene.
Pe de alta parte nu cred ca prietenii au rolul de Dumnezeu, sa ne implineasca orice nevoie, sa nu ne dezamageasca niciodata. E super greu sa fii Dumnezeu. Sunt oameni pe care eu i-am dezamagit. Pur si simplu nu am mai avut energie sa le fac bine, sa-i mangai cand ar fi avut nevoie. (Prioritati sunt sotul si fetita mea) Daca prietena inseamna cineva care spune adevarul in fata si tine secretele spuse in acest sens sunt prietena pentru mai multi.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Cred ca am unul adevarat.

| roxana_9288 a răspuns:

Eu personal nu mai cred in prietenie, eu poate nu am cunoscut-o dar nu cred.
cred in prietenia fata-baiat, adica sa fiu si prietena si iubita iubitului meu dar prietenia fata-fata nu cred. La baieti nu stiu cum e dar ca fata, nu cred.
Asta e parerea mea, viata e plina de oportuitati, de surprize, de oameni. Eu am avut o viata mai dura si nu mai pot crede.
sper sa fiu printre putinii care nu cred in prietenii.
Si eu iti urez muuulta iubire si, nu multi prieteni ci, unul si bun.

| poechce a răspuns:

"Un prieten adevarat iti stie slabiciunile, dar iti arata calitatile, iti simte temerile, dar iti intareste credinta, iti cunoaste ingrijorarile, dar iti elibereaza spiritul, iti recunoaste defectele, dar iti subliniaza posibilitatile."-William Arthur Ward

Eu am prieteni, si inca foarte multi.
Dar din pacate sad, nu sunt adevarati.
Vin la mine doar cand au nevoie de ceva.

O singura fata mi-a facut sa-mi schimb total parerea despre prietenia adevarata. Ea mi-a fost alaturi, m-a sprijinit si ascultat atunci cand eram ratacita, mi-a daruit afectiunea necesara unei prietene.
Dar aparentele inseala, acum. ca am crescut toti, absolut toti au inceput sa fie mai reci. Fetele stau, discuta, rad cu baietii, si invers. Dar trebuie sa fie intelese, au o varsta.

:* Te pup, daca nu ai un prieteni in care poti avea incredere. te poti sprijini de rude (verisoare in special)care dupa parerea mea nu te vor trada prea curand, pe mama. sau chiar PE TINE. Fii cel mai bun prieten al tau, chiar daca se spune ca nu este bine sa te inchizi in tine :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca ai perfecta dreptate ca se interpreteaza total gresit legatura asta. Observ pe site ca cei mai multi(e)confunda prietenul(a) cu iubita(ul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Am una, dar nu stiu daca o pot numi prietena: comunicam prin intermediul internetului! O fata din clasa mea, zice a are ft multi prieteni, aia nu sunt prieteni adevarati! Nu am avut nicio data o prietena adevarata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca prietenul adevarat se cunoaste cand e alaturi de tine in clipele grele.

| adriandr a răspuns:

Eu cred ca prietenia adevarata se bazeaza pe respect pe mult respect pe intelegere pe cunoastere acesti prieteni trebuie sa se cunoasca bine unul pe celalalt si mai ales pe iubire pe asta trebuie sa se bazeze o prietenie adevarata. Astea sunt principiile mele pentru prietenie insa nu stiu daca am prieteni adevarati am prieteni foarte buni pe care ma pot baza in care pot avea incredere dar nu stiu daca la orice ora si in orice moment pentru ca acolo se face diferenta intre un prieten bun si un prieten adevarat daca el vine sa te ajute sau incearca sa te ajute sau te asculta iti asculta problemele si atunci cand face amor, sau iti spune pur si simplu hai ca mai vorbim sau vb maine, te ajut maine, te ascult maine pentru ca in momentu asta sunt ocupat(a). Asta e parerea mea, sper sa-ti fie de ajutor.