| alexutza222 a întrebat:

In ultimul timp observ ca la facultate desi invat iau note mici. Cum se poate explica acest lucru?
Alti colegi iau note mari. Nu inteleg ce este gresit sau inneregula din moment ce invat. Simt ca e o problema.
Invat si iau note mici. Cum as putea sa nu mai iau note mici?

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pot fi mai multe explicatii:
-esti mai emotiva (la examene) decat altii
-la proiecte, lucrari practice obtii calificative slabe care greveaza nota de examen
-insusesti mecanic continutul cursurilor (tocesti), nu inveti

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inveti suficient si atunci cand ajungi la examen nu stii. Adesea se intampla sa inveti cam trei sferturi din cat ar trebui, ceae ce duce la o retinere a mai putin de 10% din date (fiindca ultima perioada de cam 20% din timpul de invatare corecta este destinata fixarii si organizarii informatiilor si, fara ea, informatiile nu pot fi accesate la nevoie). Asa ca ai nevoie sa cresti putin concentrarea (ai grija sa nu te distraga ceva, adesea cei care invata si uita, sunt de fapt distrasi in timpul invatarii de zgomote, televizor, telefon care suna si de 5 ori pe zi, pana la exasperare). iti dai seama ca daca te intrerupi de 3 sau de 5 ori intr-o zi sa vorbesti la telefon sau sa raspunzi la mesaje, ai ratat cam toata ziua, 90% din ce ai invatat e dus pe apa sambetei. In plus, mai adauga ore de invatare si recapitulare, incearca sa cresti timpul de invatare cu minim 20%.

| gabicoo a răspuns:

Da Shpaga si tu asa cum dau cei cu note mari.
Traim in Românica ce naiba.
$€£?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum notele nu reflecta cunostiintele (mai ales la facultate).

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Exact,este o problema... Poate fi de la anturaj, poate fi de la felul cum privesti notele, examenele.Ce te nemultumeste de fapt? Faptul ca nu-ti este apreciat efortul depus? Sau? ...De cand cu dragostea, ai cam uitat cum invatai inainte, nu? Cunoaste-te pe tine insuti! Vei avea mai mult succes decat plangandu-te.

| alexutza222 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Ma nemultumeste ca am stat si am invatat 5 zile si am luat 4, iar alti colegi au invatat doar 2 zile si au luat note peste 7. E clar ca ceva nu e in regula cu mine. Invat si iau note mici. Vreau sa nu mai patesc asa si incerc sa aflu unde gresesc ca sa repar pe viitor.

| tudorhit a răspuns (pentru alexutza222):

Cauta un mod mai eficient de a retine informatia. Invata la ore potrivite, de preferat dimineata.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru alexutza222):

Fat-frumos crestea in 1 zi cat altii in zece...Iti spune ceva?

| Tito97 a răspuns:

Ti-ai cam raspuns singura la intrebare in randurile de mai jos...si eu am tot cautat toate metodele si schemele de fentare scurtare si tot in cap m-am dus...Secretul care la mine a functionat de minune a fost eliminarea Facebook-ului, Angry Birds&Disney, eliminarea totala a frecusului in timpul saptamanii si relaxare doar duminica. Trick-ul asta mi-a marit focusul la maxim. Desi multi s-ar putea sa imi sara in cap, devino de-a dreptul egoista privind timpul tau. Mi-am dat seama ca filmul/serialul meu preferat ramane acolo pe internet, nu dispare. La fel si notificarile de pe Facebook. Mi-am schimbat si mindset-ul, mi-am zis ca sufar asa ca un caine vreo 2 ani dupa aia sunt sef o viata, mai ales ca maica-mea se cunostea cu directorul de la o firma si care imi pregatise din timp un post de conducere, practic aveam toate conditiile, poate tu na nu ai avut bulanu' meu sa ai certitudinea unui loc de munca, si de conducere platit net cu 3.000. Brusc am inceput sa iau examenele cel putin cu 8 fara pic de efort si am devenit si buriser, ca si profesorii si decanul se uitau cu spranceana ridicata la mine. Suferi 3 ani dar restul vietii traiesti ca un boss. Asta e secretul.

| DumitruAndreea3 a răspuns:

Probabil ca nu inveti destul de bine sau nu stii sa inveti(adica o modalitate) poti incerca sa vorbesti si cu un profesor in care ai incredere

| alexutza222 explică (pentru DumitruAndreea3):

Nu am cu cine vorbi. Cum as putea face pentru a nu mai pati asa? Ce modalitate sa aplic? In trecut am avut note foarte bune. Chiar nu stiu unde gresesc. Ce metoda de invatat e mai buna?