| racsana a întrebat:

Berea ingrasa? vreau argumente

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Normal,faci burtă de la ea daca bei in exces si am auzit ca cică cresc saniitongue

| mixxjim a răspuns:

Daca nu bei multa, ci doar o bere-doua cand si cand nu ingrasa. daca bei zilnic "fara numar" nu stiu daca ingrasa dar burta sigur faci :))
argumente gasesti aici http://dralinpopescu.ro/2010/berea-ingrasa-da-sau-nu.html

| BellaKiოNana a răspuns:

Excesul de grăsime se depozitează sub musculatura abdominală și efectul este renumit ca" burta de la bere". Însă, aceasta nu este un efect direct al consumul de bere, ci al alimentației și stilului de viață nesănătoase asociate cu consumul de bere, în combinație cu reducerea arderii grăsimilor în organism. De aceea, este mai bine ca berea să facă parte din alimentația zilnică, însă separată de mese (berea are deja aceasta imagine de alcool aliment).
Unii cercetatori susțin însă că berea duce la creșterea depozitelor de grăsime de pe abdomen din cauza conținutului bogat în fitoestrogeni din hamei, care favorizeaza depunerea de grăsimi, în special pe abdomen.

| TaVy_Tavy_1985 a răspuns:

Ingrasa si nu ingrasa... daca vrei argumente pro si contra, gasesti aici:
http://www.eu-descopar.ro/......spre-bere/
sunt multe de spus...