| Doarunaltutilizator a întrebat:

Bun,deci eu am un prieten(17 ani are) care nu este prea sociabil in general și este mai timid,își petrece mare parte din timp acasă jucandu-se pe calculator si spune că nu iese niciodată pe afară și din a noua a început să nu mai vina aproape deloc la școală,cam o zi pe lună sau două și din cauza asta in fiecare an a rămas corigent la una sau doua materii,in general fiindcă pur și simplu nu vrea sa vina sau mai are și probleme de sănătate si înainte era așa de când eram colegi in a cincea dar în gimnaziu macar mai venea la ore. Colegii lui de liceu nu prea îl bagă în seamă,cam așa era și cu colegii noștri de gimnaziu,eu sunt cam singurul lui prieten,bine mai e prieten cu alții de pe insta sau de pe jocuri multiplayer dar nu cred că se pun.
Eu cred că se simte singur,vorbim destul de des dar nu știu ce să îi mai spus că să mai iasă din starea asta de letargie, îmi mai spuneam sa se plimbe prin satul lui, macar 2 ore, ce îmi sugerați sa îi spun?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine sincer nu prea stiu daca ai putea sa il ajuti in situatia data singur.E evident ca el are anumite traume din copilarie sau poate si din adolescenta care i-au provocat niste emotii captive si care il deranjeaza acum foarte mult la nivel de inconstient.Nimeni nu devine inchis in sine si nesociabil de la nimic, anumite evenimente din viata i-au provocat o trauma care i-au indus aceasta stare.Am avut si eu un astfel de prieten, si datorita faptului ca am studiat mult psihologia as fi putut sa il ajut, dar problema e ca el nu voia sa fie ajutat, si eu nu puteam sa fac nimic in privinta asta. Oricum prietenia cu el e terminata, dar nu doar din aceasta cauza.Personal am fost si eu asa ca prietenul tau, candva, dar am trecut de mult peste starea aceasta.Tot ce poti face e sa incerci sa afli de la el ce il deranjeaza, ce il face sa fie astfel, poate are nevoie de ajutor sau de unele sfaturi, arata-i ca esti alaturi si ca poate avea incredere in tine.Totusi,de cele mai multe ori, acesti oameni nu sunt constienti ce anume-i face sa fie astfel, si daca nu ai o experienta in acest domeniu, ai putea sa-i agravezi starea.Ai putea sa il sfatuiesti sa consulte un psiholog sau psihoterapeut pentru ca singur o sa-i fie foarte greu sa treaca peste aceasta stare, si tie iti va fi greu sa il ajuti si iti pot spune din propria experienta.

| Doarunaltutilizator explică (pentru qwertpro):

Da...ai dreptate, a și trecut printr-o perioada mai grea acum vreo 3 ani dar mi-a zis că s-a rezolvat însă tot cred că mai trebuie ajutat.
Mersi pentru răspuns!

| qwertpro a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ma bucur ca am putut sa te ajut! E foarte frumos din partea ta ca ai grija de prietenul tau, rar intilnesti persoane atat de grijulii ca tine.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă spui satul lui, nu sunteți din aceeași localitate.
Ca să îl ajuți în aceeași localitate, să faceți ceva împreună.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-l sa stea de vorba cu noi. Vrem sa il ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul lui de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul sau mai degraba in mediul online, indruma-l sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa il ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu el.

Asteptam sa ajutam!

| StupidOgre a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca prietenul tau vrei sa fim prieteni te rog? si eu sunt tot asa