| Anonimul151 a întrebat:

Credeți că dacă nu am mai vorbit cu un "prieten", aia se mai poate numi "prietenie adevarata"? Sincer să fiu eu chiar nu mai o cred. Acel "prieten" pe care eu nu îl mai consider așa, așteaptă după mine să îi scriu. Nu ne am întâlnit de anul trecut din octombrie. Iar atunci am trecut unul pe lângă celalalt. Stam pe aceeași stradă, fix vis-a-vis ( e o stradă de case ). Am vorbit pe insta ultima dată anul trecut în iulie / august. De atunci nimic... Am încetat să îl mai consider prieten, deși am crescut împreună și pana acum 3 - 4 ani eram cei mai buni prieteni. Dar, de când a intrat la liceu ( acum 4 ani ), s-a schimbat teribil de mult. A intrat probabil și în diferite anturaje. Nu spun, și eu m-am schimbat, sunt la același liceu unde e și el... Dar nu m-am schimbat atât de mult ca și el. El s-a schimbat în rău. Și se observă asta din comportamentul lui. Chiar și pe insta se pozează în fel și fel de "ipostaze ".

Mai credeți în prietenie adevarata? Credeți ca mai exista prietenie adevarata?

El a fost "prietenul" meu cel mai bun, cum spuneam... Inafara de el, nu mai aveam alți prieteni pe care ma puteam "baza". Nici pe el nu puteam, dar măcar mai vorbeam. Acum, nu prea am prieteni. Ma înțeleg cu colegii dar sunt retras, sunt timid. Nu ma bag în grupulețe sau altceva de genul. Prefer sa îmi vad de treaba mea. Încep sa cred ca toți ma vor trăda dacă voi fi prieten și de aceea evit prieteniile. Sunt genul de persoană care prinde greu încredere în cineva... Pentru că am avut încredere în multe persoane, și s au întâmplat multe lucruri rele.

Problema este că chiar și colegii, vad că sunt retras, dar în acești 3 ani, nu au încercat să se împrietenească, sa socializeze ei cu mine dacă eu nu o făceam.

Doar eu am problema asta?

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca incepeti cu orgolii de tipul,, Da' de ce sa-i scriu eu, astept sa-mi scrie el'' tind sa cred ca nu a fost prietenia asa solida cum crezi.Cand tii la cineva ii dai un semn de viata pur si simplu, nu stai sa dezbati diverse ganduri care nu iti aduc niciun bine.Se numeste prietenie, nu competitie pe ideea, hai sa vedem, cine cedeaza primul si scrie celuilalt.'

| Anonimul151 explică (pentru dullcat):

Știu, dar chestia e că și înainte de anul trecut nu prea am vorbit. Doar eu I am scris... Nu prea vorbim din 2022...

Pe lângă asta, el a intrat în diferite anturaje greșite. S a schimbat extrem de mult, și a devenit destul de fițos...

În genu că anul trecut mama lui, a spus că el i-a zis că "El nu vrea să aibă facultate de România, ci de străinătate ", își cumpără haine doar "originale". Eu am spus doar ca exemple. Nu am eu treaba lui, dar nu a fost absolut deloc așa. "Prieteniile" lui din liceu l au schimbat atât de mult.

Încă de când era clasa a 9 a a început să fie așa. Când era a 10 a vorbeam aproape zilnic. Atunci a început să aibă deja o gândire, și idei foarte ciudate.

Pentru mine nu e o problemă, eu ii scriu. Nu l am blocat sau ceva de genul. Dar pur și simplu simt că asta, din păcate nu se mai poate numi o prietenie.

Eu am ținut la prietenia asta, nu am vrut să se sfârșească tocmai din motivul că el era singurul cu care vorbeam și ieșeam cel mai des fiind vecini. Dar...

E adevărat și ce zici... Nici când am vorbit nu a fost prietenie adevarata. Dar eu am vrut sa cred asta din multe motive. Nu a fost genul de persoană în care sa am încredere 100%... în legătură cu anumite subiecte.

Cineștie., în viitor oricum voi mai avea prieteni, deși zic eu ca sunt retras, timid etc...

Dar cum spuneam, mie nu îmi plac genul de persoane care sa ma atragă în anturaje... Decât așa mai bine nu... E mai ok, sa nu am anturaje de genul ( droguri de ex ).

Iar acest "prieten", nu acuz... Dar e posibil sa aibă și acest anturaj. Deoarece se postează în diferite ipostaze, pe insta, cu diferite persoane dubioase.
( repet. nu acuz ).

| Lupică27 a răspuns:

Ala nu e prieten, am avut si eu din astia, se jurau ca suntem ca fratii dar nu ii vedeam cu lunile.

| Anonimul151 explică (pentru Lupică27):

Asta zic și eu... Nu știu ce crede el., dar eu nu îl mai consider prieten din păcate. Aia chiar nu e prietenie, ca e adevărata, ca nu... Atunci când nu vorbești cu lunile sau anii cu acei "prieteni".

| LaviniuA a răspuns:

A trecut pe langa tine fara sa te vada, o fi fost drogat laughing cine stie in ce anturaje a intrat cum zici.

Cam asa e la liceu ce sa faci. Fiecare cu bisericuta lui.
Vezi si tu cu care ce ai in comun. Grupul tocilarilor / fatalailor / fotbalistilor / artistilor / turistilor / lgbtistilor / etc etc. Asa se fac prieteniile. Oricum liceul se termina in curand nu? Deci nu prea mai ai ce castiga. Iti faci prieteni la facultate cand ajungi.

| Anonimul151 explică (pentru LaviniuA):

Nu știu dacă o fi fost sau nu..., sincer nu îmi pasă.

Din fericire nu am cu nimeni nimic în comun. Eu sunt așa cum sunt. Și sunt ok așa. Decât să am diferite anturaje, nu mai are rost sa le menționez... E mai ok timid și retras.

Sau crezi ca e mai ok să intru în diferite anturaje? Doar ca să am prieteni?

Decât cu anturaje, mai bine ma lipsesc de prieteni sincer să fiu.

Mai am pe langa asta 2 ani de liceu, fiindcă sunt la învățământ profesional și vreau sa continui liceul. După sa dau bacul, și poate sa merg și la facultate.

| LaviniuA a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca zici ca te simti bine asa fara prieteni, atunci care e problema.
Iti gasesti si tu o pasiune de oameni timizi si trece timpul placut happy

| Anonimul151 explică (pentru LaviniuA):

Fără prieteni de genul asta. Tu crezi ca asta e prietenie în care nu vorbim atât de mult timp?

| CLaludiu1234 a răspuns:

Pai dacă acel prieten așteaptă sa ii scrii după cum tu ai zis,e clar ca vrea sa va impcati dar nu știe de unde sa înceapă sau cum sa se bage în vorba după atâta timp, nu mai aștepta încearcă sa vorbești din nou cu, poate și el e prea timid, dar cumva vrea sa va impcati fa tu primul pas, ca nu cred ca ai ceva de pierdut, poate va impacati

| Anonimul151 explică (pentru CLaludiu1234):

Nu ne-am certat sau ceva... Pur și simplu a început el sa vorbească cu alte persoane și atât. Dacă ii scriam eu îmi răspundea, dacă nu ii scriam eu... El nu scria deloc.

Am specificat, anul trecut în iulie, august ceva de genul eu I am scris. El mi-a răspuns, am vorbit puțin. Dar de atunci nimic. El nu mi-a scris DELOC. Ne am întâlnit în octombrie. Ne am salutat, pentru ca am trecut unul pe lângă celalalt și atât.

El nu e timid absolut deloc...

Eu cred că asta nu e prietenie. Într o prietenie nu se întâmplă astfel de chestii. Nu e o prietenie aia când nu vorbești cu o persoana peste 1 an de zile...

| CLaludiu1234 a răspuns:

Deci sa înțeleg ca anul asta nu i-ai scris sau sa-ti dea ceva semne ca vrea sa vorbească cu tine, gen sa -ți trimită o cerere de prietenie anul acesta asta în cazul în care l-ai scos de la prieteni?

| Anonimul151 explică (pentru CLaludiu1234):

Nu l am scos de la prieteni.

Eu nu i-am scris, nici el nu mi-a scris.

Eu nu o să îi mai scriu pentru ca nu merită. Nu merită din cauza că asta nu mai e prietenie. Acum pot sa spun ca am devenit doi "necunoscuți" deși ne cunoaștem. Pentru că chiar dacă am mai vorbi, eu nu aș mai avea încredere în el nici 1%.