| anonim_4396 a întrebat:

Buna all! am 12 ani jumate si am 2 probleme.
1.am sprancele foarte groase(stufoase) si nu ma lasa mama sa ma pensez. spuneti voi ca la varsta asta ar trebui sa-mi vad te papusile mele(cum au facut si altii) dar eu nu seman a 12 ani.sunt mai matura.cum sa-mi conving mama sa ma lase sa iau firele de par din plus?
2.parul meu de pe picioare este...foarte mult si des.se vede URAT. din cauza asta nu pot purta fuste, nu pot merge la piscina etc...mama imi zice ca sunt mica pentru epilat dar nu`s asa...sunt mult mai matura ca alte colege...
astept raspuns si nu va bateti joc. n`ati vrea sa fiti in locul meu! pup

Răspuns Câştigător
| dispe a răspuns:

Fetita mea are 13 ani si fiind bruneta are aceleasi probleme cu ale tale. Eu i le-am rezolvat de 2 ani. De la 11 ani merge impreuna cu mine la cosmetica. Explica-i mamei tale ca a arata ingrijit nu tine de varsta ci de bun simt si mai ales de educatia din familie! Este absolut NORMAL sa vrei sa arati ingrijita si curata! Bravo tie si tot respectul meu! O mama realista si intelegatoare te pupa!

19 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Dc nu ii arati mamei tale raspunsurile primite pe TPU?thinking astfel va vedea ca tu chiar ai o problema si ai crescut.
P. s. Daca ti-a venit menstruatia, acesta va fi un motiv in plus sa ii spui si sa ii dovedesti ca ai crescut
multe "succesuri"! :*

| LoveForShania a răspuns:

Fa-o pe mama ta sa inteleaga ca te simti jignita, si bineinteles ca mama ta o sa zica sa nu te iei dupa altii care rad de tine etc. Dar tu sa ii zici ca te simti jignita pentru tine, tu insuti. Cu sprancenele nu este o problema. Am vazut la multe persoane care au sprancenele dese si nu e vreo indoiala. Eu nu m-am pensat niciodata pentru ca nu este nevoie, am sprancenele destul de mici. Cu parul de pe picioare...mmm,eu ma epilez de la 12 ani, prima data am facut-o pe ascuns cu lama, iar mama nu m-a certat, a zis ca mai tarziu o sa mergem impreuna la salon.Am ascultat-o, si la varsta de 13 ani (inca nu ii implinisem), am fost la salon si m-a epilat cu benzi epilatoare.Si asa fac si acum. Benzi epilatoare Veet. Cu problemele tale, eu cred ca ar trebui sa o convingi pe mama ta (in special cu parul de pe picioare). Sprancenele le poti acoperi cu un breton. Parul de pe picioare este o problema a mamei tale. Arata-i raspunsurile noastre si ea va intelege ca multe persoane iti explica foarte clar ca igiena este importanta si sa te epilezi si cu sprancenele.Asa mama ta isi va da seama ca greseste, pentru ca noi am zis clar si dupa ce va vedea raspunsurile noastre va fi uimita.Bafta!

| maryana5 a răspuns:

M-am eplat prima data de curand... si am 14 ani bine...eu sunt blonda si nu se vedea asa tare.La fel ca si tine mamiz nu m-a lasat.Mamele de obicei nu se pot obisnui cu ideea ca fetele lor au crescuttraiesc intr-un mediu unde sa fi frumos si la mdoa inseamna o viata sociala realista! Incearca sa-i explici ca epilatul nu o sa-l faci doar o data...ci aproximativ lunar si o sa ieis s tu ca tot omu' in picioarele goale si in fusta...si explica-i mamwi tle ca asta nu inseamna sa te duci la discoteca sau cu baietii... te faci frumoasa pentru. tine insati nu pentru. altcineva!
cu sprancenele ar fi o mica problema deoarece daca incerci sa te pensezi sunt sanse 99% sa iti faci una mai mica ca cealalta si sa arati ca o ******
asa ca puneti bani la ciorap si du-te la un salon.
Numai bine kisskisskiss si succeswinking
xoxoooo, mary

| crisS a răspuns:

Ok la sprancene ar fi o problema insa u ma pensez de la 13 ani deci... la varsta aia nici mama'mea nu ma lasa cu pensatul asa ca intr'o zi cu banii de la ziua de nastere Craciun etc. m-am dus la un salon si am venit acas gata pensata ...mama a bodoganit ea ceva pe acolo dar pana la urma arealizat si ea ca imi sta mult mai bine cu doaua sprancene subtiri si frumoase si a fost de acord sa ma duc si a doua oara la salon

cu parul de pe picioare chiar ar trebui sa faciceva explica-i si tu ca ti'e rusine cu parul pe picioare si ca suferi din cauza asta f. mult daca nu iti da voie atunci epileazate si tuh in "secret" pana la urma va afla te va certa unpic si gata happy

bafta!winking

| Miяu a răspuns:

Nu as vrea sa fiu in locul tau. dar la picioare sunt si eu angryangryangryangryangry
nu e bine sa te epilezi. dupa aceea iti va iesi si mai mult in evidenta si va fi aspru...
incearca cu apa oxigenata... ti-l face mai deschis... si nu se observa atat de rau...
sper sa-ti fiu de foloswinking Miru

| ionnik a răspuns:

Io am 15 ani...la 11 ani aveam aceeasi problemalaughing par stufos pe picioare si era blond dar ma rog la soare se vedea rau! ia un aparat de ras, o crema depilatoare, lama(desi nu-ti recomand lama deoarece asta am facut eu si sincer imi pare rau laughing dar tousi o poti folosi daca ti-l dai jos des dupa aia incepi cu epilatorul) si epileaza-te...nici mama nu ma lasa, dar pana la urma e corpul meu fac ce vreau si asta e...arati ca o maimuta pana la 16 ani ca asa vr mama? nup tongue asa ca go 4 it.si pentru sprancene du-te la salon -strange-ti baini

bafta :X:*

| gyanina a răspuns:

Omg fata mea ai dreptate... spune-i mamei tale ca nu vrei sa arati k si o neingrijita... parul de pe picioare trebuie sa dispara pentru o domnisoara ...nu stiu unii parintii is mai in urma... ar trebui sai spui k fetele din ziua de azi sunt mult mai mature si se dezvolta mai mult... convingeo cumva dar sa vb calm sa nu cumva sa zbieri sau mai stiu eu cehee hee) big grin

| eliza a răspuns:

Buna! si mama facea la fel inainte dar acum ma lasa si eu am 12 ani si mama m-a lasa sa ma pensez si sa ma epilez pe picoare pana am convinso a trecut ceva. dar incearca s-a vorbiti si spune-i ca te simti rau, spune-i asta in fiecare zi sau daca nu te lasa i-a penseta si incepi sau stangi de o parte si te duci la salon si cu epilatul la fel i-a un big si incepe. mult succes iti urez! pa pa!

| pysyk17rasfatat a răspuns:

Ku pensatu nu este o problema mai poate mai asteapta potyn si t va lasa yar cu parul dp piciaore convingeo p mama ta k asat tine d igiena ta personala si k asa trebuie inca nu a obs ca ai crescut? daca nu vrea t poti epila in `secret``cum a spus crys t va certa potyn da nu are ce saty mai facawinkingtze pop succes

| MeMyselfAndMeAgain a răspuns:

Eu nu cred ca esti mik chiar deloc...incearca so convingi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu sprancenele mai asteapta...astupa-le cu un breton daca nu`ti plac, ...la picioare poti sa o rogi pe mama ta sa te lase sa te epilezi cu crema. E foarte usor de folosit si apoi nu iti iese triplu`
big grin
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.am rezolvlat cu parul de pe picioare.maine ma voi duce sa-mi cumpar crema.cat la sprancene, asta e.nu e monospranceana, doar k sunt cam `groase`.
Pa:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubita eu m-am pensat d la 13 ani si m-am epilat tot la 13 ca am fost la mare.acum regret ca m-am facut d l acea varsta pentru ca acum am parul cam des pe picioare asa ca te sfatuiesc sa mai astepti macar pana la 13 ani si jumatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceeasi proplema ...la sprancene...
cu parul de pe
picioare...laughing... fa`o in secret cu am facut eu... d la 12 ani am inceput si am 13 jumate si nici acum nu stie rolling on the floor incearca nu te costa nimic :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceeasi problema cu sprancenele ...nu sunt at de mari dar vreau si eu sa arat ca prietenele melesad ...cat despre parul de pe picioare te sfatuiesc ca sa mergi la salonbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu m-am epilat la 13 ani si 6 luni si mama nu m-a lasat dar problema e ca nu prea a observat. Si cu sprancenele e cam aceeasi chestie. M-am pensat de vreo 3 zile si nu a observat. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey! cu pensatul ar trebui sa astepti ca inca esti micuta dar ai putea sa o rogi pe mama ta sa te lase sa te pensezi si cu epilatul nu iti recomand nimic c inseamna lama pentru ca 1.creste dublu dupa aprox 1-2 saptamani si eu am facut prostia asta sa ma dau cu lama si am regretat destul d mult asa ca ar trebui sa te duci la cosmenician t pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey!cu pensatul ar trebuii sa astepti ca inca ejti micutza dar ai putea sa o rogi pe mama ta sa te lase sa te pensezi si cu epilatul nu iti recomand nimic c inseamna lama pentru ca 1.creste dublu dupa aprox 1-2 saptamani si eu am facut prostia asta sa ma dau cu lama si am regretat destul d mult asa ca ar trebuii sa te duci la cosmenician t pup:*

| francissca a răspuns:

Nuj ce sa spun...pe mine chiar mama ma pensat la varsta de 12 ani si parul de pe picioare nici nu imi amintesc sa-mi fi interzis asa ceva...insa daca vrei sa faci pasul asta trebuie sa faci asta cel putin o data pe saptamana la sprancene si pe picioare trebuie sa ai grja cu adevarat de tine... dar daca vrei sa te pensezi incearca la un salon prima oara nu iti ia mai mult de 10 ron...si incearca sa-ti convingi mama si ii spui ca pur si simplu asta simtitongue...eu cand aveam 12 ani lumea spunea ca am 14 ani, iar acum avand 15ani lumea imi spune ca am 17ani ...asa e cateodata strica maturitatea...succes in convingere