| biancaa4321 a întrebat:

Cum sa o conving pe mama sa ma lase sa ma pensez? Tin sa mentionez ca am 16 ani si sprancenele mele nu sunt "oribile", ci trebuie smulse firicelele crescute anapoda. Toata lumea imi spune ca as arata mult mai bine cu sprancenele aranjate si asta am observat si eu.
De 2 ani incerc sa o conving sa ma lase sa ma pensez, dar mereu a reusit sa inchida subiectul. Am incercat sa ii explic ca vreau si eu sa ma aranjez, sa le dau o forma sprancenelor, deoarece m-as simti mult mai bine asa, dar nici nu vrea sa auda. Spune ca nu as avea de ce sa le pensez, ca ea nu s-a pensat niciodata si ca sprancenele ei sunt frumoase (sunt oribile). E genul de persoana care e contra pensat, epilat etc. (ma lasa sa ma epilez, din fericire).
Mi-am smuls eu odata firele acelea de par crescute langa sprancene si a reactionat foarte urat. Spunea ca doar mi le stric daca le pensez eu. Culmea, de salon nici nu vrea sa auda, oricate poze cu fete pensate la respectivul salon i-as arata. As putea sa strang bani si sa merg eu singura sa ma pensez, dar imi e frica de reactia ei.
Cum as putea s-o fac sa isi schimbe gandirea? Orice idee este bine venita.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pe bune, ai 16 ani.
Ia o penseta, o oglinda si smulge-ti firele care te deranjeaza.
Sau mergi la un salon. Eu am platit in jur de 15-20 lei de fiecare data cand am fost la salon (nu ma mai pensez de foarte mult timp la salon pentru ca am vazut cum "dezinfecteaza" unele specialiste ustensilele, dar asta e alta poveste, e bine sa te duci sa le dea o forma apoi te faci singura).
Ce poate face mama ta? Te bate pentru ca ai smuls niste fire care te faceau sa te simti prost? E corpul tau, nu iti faci tatuaj pe frunte ci doar te pensezi! La 16 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maicata are o gandire comunista, du-te la salon si penseazate, o sa ii treaca ei supararea, daca te iubeste cu adevarat trece peste. daca pentru atat face tam tam imi imaginez cum ar face daca ti-ai face un iubit, sau ai ramane gravida. maicata trebuie sa te sustina tot timpul si sa te iubeasca neconditionat sa te lase sa fii o pers free.

| christine99 a răspuns:

Ia-ti o penseta si penseaza-te, e fata ta doar laughing

| llleo a răspuns:

Ia-ți inima în dinți și pensează-te! laughing) Orice ar fi, îi va trece la un moment dat. Insistă mai mult. Recalcitranța ei va diminua. Fă-i o surpriză, cumpără-i ceva înainte să te vadă pensată. Prinde-o în toane bune.