| georgiana49 a întrebat:

Am 11 ani si ma numesc Elena. De pe la sfârșitul toamnei sunt foarte sensibila. Plang din orice, ma stresez exagerat de mult....cred ca am anxietate, incep deja sa înnebunesc. M-am si taiat, care eu ziceam ca oamenii care fac asta sunt duși, dar am facut-o si eu.
De la stres am slabit tare. Ma stresam doar ca "mi-e frica da nu mor" doamne, ce sa fac sa nu mai fiu asa? Mi-e frica de tot din jurul meu, ma gandesc doar la negativ...eu eram vesela...

Răspuns Apreciat de Editori
| Notmyaccount a răspuns:

Trebuie sa faci o introspectie si sa realizezi ce sau cine iti genereaza starea asta: scoala, profesorii, parintii etc. Incearca apoi sa vezi ce poti face in legatura cu factorii astia de stres. In astfel de momente e important sa fii mereu ocupata, sa nu fii sinfura decat atunci cand ai neaparat, dar neaparat nevoie. Incepe un curs, invata ceva nou. Astfel iti faci prieteni noi si iti si ocupi timpul! NU TE MAI TAIA! Ai putea sa-mi spui de ce faci asta? Vrei sa simti ca traiesti? Nu o faci asa. Sari de la trambulina de 5 metri in apa, mergi la bungee jumping, schi sau orice alte senzatii tari, dar nu taindu-te vei simti ca traiesti. Am trecut si eu prin asta pe la 11-12 ani, dar mi-a trecut fara psiholog sau orice alt ajutor. Singura mi-am facut prieteni, singura mi-am ocupat timpul, iar la un moment dat am uitat sa mai fiu trista.
Eu am reusit, vei reusi si tu!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga Elena, te sfatuisc sa suni la TELEFONUL COPILULUI care este gratis si poti vorbi (in secret), cu un psiholog.
Suna la 116111, sau instalaza-ti aplicatia din linkul de mai jos:
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să cauți ajutor profesional, un psiholog.
Apropo, mai devreme ai pus o întrebare în care ziceai că ai 12 ani, deci ce vârstă ai?

| Lioana a răspuns:

Cauza problemei trebuie sa o gasesti in interiorul tau. Gandeste-te bine ce intamplari sau sentimente te-au adus in starea aceasta. Cunoscand cauza vei gasi si solutia acestei probleme. Gandeste-te la faptul ca ai o viata in fata iar aceasta e un dar foarte pretios pe care il poti folosi in multe feluri. Foloseste-o in asa fel incat sa aduca lucruri bune atat tie cat și celor din jurul tau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!