| browneyes99 a întrebat:

am 11 ani si muuulte fobii! imi e frica de inaltime, de spatiile mici, de spatiile prea mari, de zgomote mari, de intuneric, de mare, de caini. si lista poate continua. vreau sa stiu cum sa scap de ele.stiti cumva?

2 răspunsuri:
| andreeutzaa a răspuns:

Ca sa scapi de frica, unica solutie e sa le infrunti.Eu de exemplu sunt claustrofobica( frica de spatii mici) si de curand am facut o experienta foarte frumoasa.M-am dus intr-un institut de oameni nevazatori care iti ofereau posibilitatea sa te simti ca ei pentru o ora asta inchizandu-te intr-un loc intuneric bezna! Nu vedeam nimic si aveam senzatia de a fi intr-un cosciug.La inceput incepusem sa am impresia ca nu pot respira dar dupa ce am trecut prin experienta asta pot sa iti zic ca nu ma mai afecteaza deloc.
Mie imi e si foarte mare frica de ace.Pentru asta am facut un piercing (nu doar pentru moda, dar are o semnficatie importanta)
si nu imi mai e frica deloc.Deci eu cred ca este cea mai buna solutie.Iti este frica pentru ca iti faci tot felul de ganduri bazate pe nimic. Odata infruntata ai sa vezi ca pana la urma era o nimica toata:*

| mehanna2000 a răspuns:

Iesi mai mult din casa, nu mai sta pe net cu orele, fa-ti prieteni ...si ai sa vezi ca fobiile tale vor disparea in timp.