anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani.Am un inceput de gastrita si nu prea stiu cum se vindeca. Imi dati un tratament sau un regim si in cat timp se vindeca? Este permanenta?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se pot face recomandari de tratamente pe internet, recomandarile unor medicamente date de internauti iti pot creea prejudicii grave sanatatii si-ti pot pune chiar viata in pericol.
Poti avea alergii foarte grave la anumite substante din eventuale medicamente luate la sfaturile neasumate si date de catre internauti.
Poate nu ai gastrita ci ulcer, poate ai o alta afectiune si iei medicamente total gresit, te indrum catre medicul de familie, acesta dupa investigatii medicale iti recomanda un tratament pe care si-l asuma si mult mai sigur decat cel recomandat pe www.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sufar de gastrita de ani de zile. La mine e pe fond nervos. Medicul iti va prescrie un tratament specific, insa in mare iti pot spune ce trebuie sa respecti. Nu manca acru (citrice, otet, muraturi), afumat, prajit si nici foarte condimentat.Carnea sa fie doar fiarta sau coapta in cuptor. Nu bea nimic acidulat. Nu manca fructe crude ( in afara de banane), ci doar fierte. Adica compot. Daca ai arsuri puternice, seara ia un Omez inainte de culcare sau in timpul zilei cand ai aciditate mare, insa nu trece de doza de 1-2 pe zi. Asta macar 10 zile. Acum, daca ai pofta de un suc acidulat, nu mai mult de 1/2 l pe saptamana si incearca sa-l lasi in pahar sa se "trezeazca". O cura foarte buna, de minim 2 luni e cu ceaiul de sunatoare. Maxim 3 cani pe zi. Iti las link-ul pentru a afla si alte beneficii ale acestei plante medicinale. O ultima idee: pe mine m-au pus pe picioare medicii homeopati cu tincturile naturiste din plante.http://www.pro-sanatate.com/ceaiul-de-sunatoare-indicatii-beneficii/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa-ti spun ca aceasta gastrita se vindeca foarte greu. Are perioade de remisie (cand nu se manifesta) si perioade de "ravagii" mai ales primavara si toamna. Important e de asemenea sa mananci putin si des. Nu fa prostia de a nu manca sau de a tine cure de slabire. Sanatate!