| Neagu_Andra_Gabriela_1999 a întrebat:

Buna,am 13 ani fac 14 mi-a venit menstruatia prima data problema este curge foarte mult nu stiu ce sa fac poate e din cauza ca mi-a venit prima data sau o sa curga mereu asa mult?

3 răspunsuri:
| Nitunitu a răspuns:

Fiecare organism e diferit si reactioneaza diferit.

Nu te speria important este cat de bine te simti tu acum, poti sta pe picioare? ai dureri mari?

Daca ai ca si intensitate de durere de la 1 la 10 undeva sub sau egal cu 5 esti bine.

| AnarchyUK a răspuns:

Pe scurt, menstruația poate să nu fie la fel în fiecare lună. De asemenea, poate să difere de la alte femei, indiferent de vârstă. Acestea pot fi ușoare, moderate sau puternice în sensul a cât sânge curge. Chiar și cât durează o menstruație diferă, în general între două și șapte zile.
De obicei, în primii ani acestea sunt neregulate, iar durerile menstruale pot fi destul de mari.
În orice caz, cred că ar trebui să mai aștepți câteva zile și să vezi dacă lucrurile se remediază, iar apoi să analizezi ciclul tău lunar și dacă lucrurile nu decurg prost (de ex: să ai dureri foarte mari, să nu îți vină menstruația sau din contră, durează prea mult) e okay, iar dacă nu, fă o vizită la un doctor.

| Cristina12457 a răspuns:

Eu am menstruatie de un an si ceva. Si mie la inceput imi venea foarte mult, dar acum nu mai vine chiar atat de mult. Eu eram si pe o lunga perioada de timp, in jur de o saptamana, acum treptat am cam 5 zile. Eu pot sa spun ca avem hemoragie pentru ca era abundent. Nu am luat nimic si acum s-a reglat de la sine. Nu te speria, iti vine asa pentru ca esti la inceput de tot, o sa ti se regleze dupa un timp. Poti sa mergi si la doctor daca vrei sa te linistesti,dar mai bine mai incolo, pentru ca el o sa-ti spuna ce ti-am spun si noi. Daca vrei sa ti se regleze poti lua medicamente, din cate am inteles exista asa ceva, dar nu ai ce sa iei acum pentru ca doar acum ti-a venit. Daca te doare burta sau ai crampe ia niste ibuprofen sau no spa. Eu iau ibuprofen si imi trec durerile de burta, doar putin daca ma mai doare. Inainte de culcare poti sa iei unul dintre cele doua sau alte medicamente pentru durerile menstruale ca sa fi sigura ca nu o sa te doara la noapte. Eu ma trezeam plangand de durerile de burta, iar acum inainte sa ma culc iau un ibuprofen si nu am probleme noaptea. Multa sanatate!