| Ioana :x a întrebat:

am 13 ani si jumatate am strabism port ochelari de 8 ani si ma intreb daca as putea sa pot lentile de contact la 13 ani. la 14 pot? sau imi va afecta vederea?

2 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Eu am 14 ani jumate si port lentile de contact de la 13 ani jumate, adica de un an. Mie de afectat nu mi-a afectat vederea, daca sti sa umbli cu lentilele nu o sa se intample nimic. Daca iti iei lentile la inceput o sa ti se para ciudat, dar in scurt te obisnuiesti. Iti recomand sa iti iei lentile pe care le arunci dupa o luna. Oricum, mergi la un consult si ii spui oftalmologului si o sa alegeti tipu' de lentile care ti se potriveste. Eu ma simt muult mai bine cu lentile, am urat ochelarii inca de 4-5 ani si la 10 am aflat ca trebuie si eu sa portrolling eyes
Eu personal iti recomand lentilele daca nu iti plac ochelarii, in ziua de azi e usor sa umbli cu ele si e mult mai greu sa se infecteze. Eu de cand le am nu am avut nicio problema, nici conjuctiva, nici vreo problema cu ochii.

| Derye a răspuns:

Daca are maica'ta bani, sa le schimbi in fiecare luna, poti purta, dar ochelarii te fac mai sexy. D:

Just saying...