| Ioana :x a întrebat:

am 13 ani si jumatate am strabism port ochelari de 8 ani si ma intreb daca as putea sa pot lentile de contact la 13 ani. la 14 pot? sau imi va afecta vederea?

4 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Poti, dar au si ele dezavantaje, din cate am auzit. Trebuie sa le schimbi o data la cateva luni, fiindca nu se pot purta decat o anumita perioada de timp, sunt destul de scumpe, dupa parerea mea, si nu e okay sa le porti chiar incontinuu. Eu as purta tot ochelari, fiindca poti sa ii scoti repede si cand vrei, fara sa fie nevoie sa te speli pe maini inainte sa o faci. Si poti sa iti schimbi rama cat de des vrei. De afectat, bineinteles ca nu iti afecteaza vederea, doar in sensul bun, ca de aia sunt concepute. Acum tu alegibig grin.

| monique a răspuns:

Poti purta lentile, dar nu toata ziua ca sunt iritante. In general poarte ochelari, si la evenimente sau cand iesi in oras si trebuie sa fii mai eleganta sau trendy poarta lentile.

| jessyka_9063 a răspuns:

Poti purta, 8 ore pe zi

| Izza_8670 a răspuns:

Buna. din cate stiu eu n poti purta lentile pana la 18 ani.sh oricum sunt destule riscuri... fundita?