| Na_MoRe_2002 a întrebat:

am 13 ani si sunt fata... Mi-as dori sa invat sa fou mai tare... Adica de fiecare data cand mama mea tipa la mine, imi dau lacrimile si imi vine sa plang... Sauf cand vreau sa o intreb ceva mai intim, daca raspunsul dini este nu, imi vine sa plang... Imi doresc sa fiu mai tare si sa nu imi mai vina sa plang de fiecare data... Multumesc happy

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| iSwag a răspuns:

Incearca sa nu pui totul la suflet sau sa fii mai indiferenta...

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Inseamna ca esti o persoana sensibila iar asta e o calitate. Daca asa e firea ta sa plangi nu incerca sa te abtii. Poate mama ta va vedea ca te-a ranit. Nu e ok ca ea sa te faca sa plangi atat de des dar incearca sa o o faci sa vada ca greseste. Nu te rusina sa plangi in fata ei, sigur va veni sa te impace si te vei simti mult mai bine.

| Cristian201 a răspuns:

Buna.
De ce sa fi mai indiferenta, mai rece?

Eu incerc sa ma fac mic ca un copil, si sa am curajul de a plange.
Pentru mine sunt o virtute, lacrimile. Nu mi se pare un lucru negativ.

Eu nu vad ceva in neregula la tine, ci la mama ta. Incearca sa-i spui mamei tale sa nu mai tipe, si sa fie mai deschisa fata de tine.
Daca nu poti sa-i spui, ai putea sa-i scrii.
Curaj! Eu te vad ca pe o fata buna! happy Daca totusi vei alege sa fi mai tare, nu te lepada de sensibilitate de tot. Asta te face fata!

Eu dau marturie, ca si eu am avut probleme cu parintii mei, cand am fost mic; si la mine tipau. Si eu eram slab. Dar, am ales sa pastrez sensibilitatea, pentru ca am crezut ca va fi foarte utila mai tarziu, poate chiar cand ma voi casatorii. Iar in prezent o pun in slujire pentru a ajuta mai multe fete. ^_^