| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1.54 inaltimea,greutarea nu stiu cat, dar oricum pana in 40 kg.Problema este ca pana acum o vreme mancam putin,foarte putin,spre deloc,dar de o vreme incoace mananc mult, foarte mult si nu stiu de ce.Imi spuneti si mie de ce sau aveti vreo idee despre ce se intampla cu mine?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pofta mai mare de mancare precum si cresterea cantitatii de alimente consumate zilnic au devenit strict necesare, lucru care se datoreaza faptului ca dezvoltarea ta fizica s-a accelerat dintr-un motiv foarte simplu, esti la varsta la care in organismul tau se produc schimbari majore datorita trecerii tale din faza pubertala in ce adolescentina. Multa sanatate!

| Ralukafay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai si in inaltime de ce nu cresc?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ralukafay):

Inaltimea fiecarui om este programata STRICT GENETIC si din acest motiv nu se poate modifica orice am face si oricat am incerca. Din acest motiv exista femei minione cu inaltimea situata sub 160 cm, iar altele pot fi niste "berze" cu adevarat gigantice de peste 185-190 cm. Fiecare femeie are farmecul ei aparte indiferent de inaltime. cele ca tine sunt considerate ca fiind niste "bibelouri" fine/fragile cu care barbatii se comporta ca atare, tandru, cu multa grija si atentie. Deoarece in acest moment tu esti la sfarsitul etapei pubertale si inceputul adolescentei, in mod absolut sigur te vei mai inalta in urmatorii 4-5 ani cu inca cativa cm si vei ajunge la o inaltime medie probabil putin peste 160 cm. Trebuie sa astepti si sa speri, deoarece din pacate nu exista nici-o metoda prin care sa poata fi influentata cresterea in inaltime in mod real. Multa sanatate!