| maddy0212 a întrebat:

Am 14 ani, 1.72 m si 60 kg. Nu sunt foarte grasa doar ca am burtica si asta ma deranjeaza. Peste o luna plec la mare si mi-as dori sa scap de cateva kg. Sport nu fac aproape deloc caci nu am unde. Ma trezesc pe la ora 12-1 dupa amiaza si ma culc pe la ora 2 noaptea. Stiu ca am un program cam aiurea, insa mi-as dori o dieta mai putin complicata. Ce-mi recomandati sa fac pentru a slabi macr putin?

7 răspunsuri:
| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Ai greutatea perfect eu am 12 ani 1. 68m si 48 kg esti in crestere de aia

| bluesky a răspuns:

Si eu am acelasi program ca tinelaughing si aceeasi problema, dar sti ce fac eu? cand ma trezesc pe la 12-13, mananc foarte putin, cat sa nu imi ghiortaie matele, apoi cand mi se face foame tare, mancanc din nou dar iar putin si tot asa pana seara la ora 19:30 cand manc putin mai mult dupa care nu mai mananc nimic pana a doua zi. sa nu mananc foarte des. de la ora 12 pana la 19 manc de vreo 3-4 ori si putin.
bea ff multa apa
fa abdomene
iar seara dupa ora 19 daca ti-e foamne, spala-te pe dinti deoarece menta din pasta de dinti te face sa nu iti mai fie foame.

in privinta sportului, incearca sa ai mereu o activitate(fa curatenie prin casa, calca haine, aspira, orice)si asta e un sport si te ajuta sa arzi calorii si ai si casa ingrijita.

dar sa stii ca eu zic ca esti super ok, adica esti si inalta si slaba, eu zic ca nu trebuie sa slabesti nimic, eventula doar abdomene.

distractie placuta la mare!winking

| BRoxana a răspuns:

Abdomeneeeeeeeeeee

| BRoxana a răspuns:

Daca nu esti grasa => nu trebuie sa slabesti=>trebuie sa dai doar jos burtica=>exercitii zilnice=>abdomene=>jos burtica (fara prea mult efortthinking)

| Fetita a răspuns:

Pai eu zic ca in primul rand sa te trezesti mai dimineata ca sa iei micul dejun normal, seara sa nu mananci dupa ora 6 si sa ai grija cu painea si dulciurile. Dar eu iti mai zic ceva, niste abdomene seara nu strica.Alea se pot face acasa si la varsta asta nu are rost sa tii diete mai ales ca nu esti grasa. Ai grija de sanatatea ta si distractie placuta la marewinking

| Sile_6892 a răspuns:

Se "spune" ca greutatea trebuie sa fie "proportionala" cu inaltimea. La 1. 72 m, 60 kg nu sunt exagerat de multe s nu uita ca ai 14 ani si te gasesti in perioada de "pubertate" cand in organismul tau au loc o serie de schimbari hormonale. Dieta cea mai buna in aceasta perioada de vacanta ar trebui sa sa bazeze doar pe mancaruri si salate doar din fructe si legume. Nu uita nici sa faci sport, la inaltimea ta cred ca multe cluburi cauta fete pentru handbal, baschet si volei. Iti doresc mult succes!

| elena_6159 a răspuns:

Pentru abdomen iti recomand programul asta. si chiar da rezultate http://www.youtube.com/watch?v=emKAokYovek