| Skarr a întrebat:

Incerc de vreo luna sa ma trezesc devreme. Nu pentru ca am treaba sau ceva dar incepusem sa ma culc si la 8 dimineata. Am reusit de cateva ori sa ma culc devreme dormind prea putin, am reusit sa ma culc mai devreme a doua zi dar dupa cateva zile iar ajung sa ma culc tarziu. Noaptea nu sunt obosit deloc. Adica ziua sunt un pic obosit si daca ma duc sa ma culc pot sa o fac. Dar noaptea nu vrea. Si daca sa zicem ca ma trezesc la o anumita ora si dorm vreo 8 ore. Ziua urmatoare nu o sa pot sa ma culc la aceeasi ora pentru ca nu o sa-mi fie somn la ora aia. Nu inteleg ://

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somnul este un porumbel. Dacă alergi după el, fuge. Dacă întinzi mâna și îi dai de mâncare, se așează pe mâna ta.

| RKBlue a răspuns:

-Noaptea nu esti obosit? Hmm, ma intreb de ce...
-A, a, a! stiu eu, stiu eu!
-Spune tu K.De ce nu e obosit noaptea?
-Fiindca nu isi consuma energia in timpul zilei, R! Daca nu consumi energia atunci adormi mai tarziu!
-Multumesc K, acum poti pleca.

Lasand gluma la o parte, daca vrei sa adormi devreme, trebuie sa iti consumi enrgia, prin miscare si diferite activitati.
Dar in principal miscare.
Iesi la alergat.Simplu.Vreo 2 km dimineata si 2 seara.
Plimbate inainte de culcare, macar 15 minute.Plimbare mai alerta, nu ca mersul pe bulevard.

De asemenea, am observat ca daca inainte de culcare beau apa, ma ajuta sa adorm mai usor.
Daca nu consumi destula apa, iti va fi mai greu sa adormi.
(si nu uita ca in camera trebuie sa fie racoare, nu cald, deci ar fi bine sa lasi un geam intredeschis)

| Skarr explică (pentru RKBlue):

Am geamul deschis dar tot nu e cum as vrea eu. Am peretii izolati pe amandoua partile. Adica eu iarna nu am folosit nimic sa incalzesc in casa pentru ca deja era temperatura ok. Adica am un ventilator dar nu pot sa il las pornit toata noaptea si daca nu bate spre mine nu face nimic :// Nu ca e cald dar mie imi place sa fie mai frig in camera. Ce sa faci. Si de consumat energia o sa incerc sa sar coarda pentru ca am auzit ca e mai bun ca alergatul. Consuma mai multa energie si calorii. Si e si mai usor pentru mine decat alergatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem in secolul 21, Nu e obligatoriu a dormi noaptea., fiecare dupa plac /dupa programul din viata de zi cu zi.

| Michaeel a răspuns:

Nu poți dormi noapte pentru ca nu faci mișcare și nu te obosești. Consumați energia în timpul zilei ca să poți adormiți seara mai ușor. Cum te culci târziu, corpul nu s-a odihnit coerent și nu te poți trezi dimineața. Dacă ești activ ziua, vei putea dormi seara.

| Anonim0506 a răspuns:

Bună! Orice ar fi nu lua pastile de dormit ca nu fac bine. Eu ți-aș recomanda sa faci multă activitate fizica ziua ca după sa fii extenuat.