| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani.
Diriginta mea e o persoana foarte de treaba..si cred ca as putea sa-i spun orice dar nu stiu cum sa o fac.
Am niste probleme..de ceva timp si ma simt tot mai rău.(problemele nu sunt de dragoste).
Sunt clasa a 8 a si sunt foarte stresata mi-e frica..si cred ca nu o sa fac nimic la examen.
Ce sa fac?
Cum sa vorbesc cu ea?
Cum sa accept schimbarile fizice?
Si încă ceva..ma enervez foarte repede dar nu inteleg de ce.
Ce se intampla cu mine?

Răspuns Apreciat de Editori
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 14 ani se întâmplă schimbări importante în corp, care afectează și funționarea creierului. Asta te fac să fii mai reactivă, să te enervezi mai repede. Creieruș și tot corpul se autoreglează, și această perioadă mai turbulentă va trece.

| Eireann a răspuns:

Poti incearca sa vorbesti si cu un psiholog scolar.

| Usordargreu a răspuns (pentru Eireann):

M-am gandit la asta dar e in scoala doar vineri ..si nu stiu ce sa i spun..ma duc la ea si cum incep?

| Eireann a răspuns (pentru Usordargreu):

Exact cum ai spus aici. Ca iti e frica de examen, ca esti stresata, ca nu iti poti controla emotiile, ca nu intelegi exact ce se petrece atat fizic cat si psihic cu tine.

| Danielaluiza a răspuns:

Parerea mea e ca " diriginta" e doar o alta persoana ce are si ea copii la rândul ei presupun si ca mare lucru nu poate face e interesată mai mult de familia ei ca orice om de altfel.
Fi sigura ca daca vei vorbi cu ea le v-a transmite părinții lor tai ce a-ti vorbit.
Ține doar de tine foarte mult daca vrei sa reușești la examen. Restul te pot incuraja dar nimeni nu se află în locul tău cu adevarat. Tu esti singura ce poate sa se realizeze.
Si eu ma enervez foarte repede, asta e ceva genetic si ține de caracter.
Ai un caracter impulsiv innascut ce dureaza toată viața. Sau pe parcursul vietii te vei maturiza si vei fi mai calmă poate esti doar stresata acum si e doar o perioadă.
E greu sa fi adolescent, dar nu uita ca tu singura poti reuși prin ambiție și invatat.

| Usordargreu a răspuns (pentru Danielaluiza):

I am mai spus lucruri..sau profesorii despre mine si nu le-a transmis părinților nu e genul...dar eu pur si simplu nu ma pot deschide