| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema. Faza este ca parintii mei vor sa ma "protejeze" si nu ma lasa sa fac aproape nimic straight face. Nu ma lasa sa merg la mall sau cu bicicleta, iar cand merg undeva in parc cu prietenii e un adevarat chin. Imi zic sa ajung acasa la ora 3 ( asta cand am plecat la ora 1 ) iar daca intarzii cat de putin, ma cearta foarte mult si dupa aia o perioada de timp nu ma mai lasa sa merg niciunde...Ideea e ca in felul asta o sa ajung sa nu mai am prieteni si sa nu ma mai cheme nimeni niciunde. Va rog din inima sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa mai fac.

p. s. : nu va bateti joc...

3 răspunsuri:
| AlliceCarter a răspuns:

Probabil ca acum, citind ceea ce am scris eu, vei spune ca sunt nebuna, dar in ceea ce fac parintii tai este un gram de dreptate. Ar trebui sa dicuti cu ei - posibil, in viata unuia din ei a avut loc ceva ce nu le-a lasat amintiri deloc placute, de aceea ei te protejeaza asa, de exemplu de un eventual atac din partea unei anuminte persoane. Dar si tu ai dreptul la riposta: poti sa le explici - daca te vor mai dadaci asa intr-una risti sa devii copilul-mamei. Explica-le, sper ca vor vrea sa te asculte si sa te inteleaga. Crede-ma, toti adolescentii, ei bine, cel putin o mare parte din ei trec prin asa perioada

| lolomiley28 a răspuns:

Mda stiu si eu cum e... si in final am auns ca nu imi mai place sa ma duc afara cu ceilalti... cand eram mai mica faceau asa parintii mei acum ma lasa sa fac ce vreau dar imi mint prietenii si le spun ca nu ma lasa ei pentru ca nu vreau sa ies cu iei pentru ca inca parinti mei vor sa vin la orele care spun ei si prietenii mei nu vor sa plecam asa repede
Dar da o sa se schimbe cred si ai tai alceva nu stiu spune-le ca ai nevoie de miscare...

| adrialina a răspuns:

Te cred prin ce treci! eu am crezut ca numai la mine sunt asa da ce sa-i faci nu poti sa te pui cu ei.