| adrian_6302 a întrebat:

Am 14 ani si parintii mei nu ma lasa sa fac nimic. Ei spun ca vor sa ma "protejeze", dar exagereaza. Nu ma lasa sa merg la mall, nici cu bicicleta, iar daca merg in parc sau ceva de genu e un adevarat cosmar. Imi zic sa fiu acasa la ora 3, asta in cazul in care plec la 1, iar daca intarzii putin ma cearta 2 zile si dupa nu ma mai lasa sa ies afara ceva timp straight face. Chiar nu stiu ce sa fac pentru ca vreau si eu sa stau cu prietenii mei dar chiar nu pot crying. Ce sa fac?crying

8 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine discuti cu ei, spune-le ca nu mai esti un copil.

| Aηηy a răspuns:

Fa`i sa inteleaga ca ai mai crescut si ca ai nevoie de libertate ca daca nu te vor lasa sa iesi nicaieri incet, incet iti vei pierde prietenii. Trebuie sa le zici si asta. Daca te vor lasa sa iesi mai mult ar trebui sa faci ceva : curatenie, spalatul vaselor, inveti mai mult. Promitele niste chestii de care chiar poti sa te ti de cuvant in schimbul libertatii... Multa bafta :*

| cristi202 a răspuns:

Ai 14 ani. Explica-le ca nu mai esti de 5-6 ani. Spune-le ca simti si tu nevoia de putina libertate. Si ca nu vrei sa ii dezamagesti luindu-ti-o singur, fara ca ei sa stie. Aceasta probabil ii va determina sa fie mai intelegatori.
Eu la 14 ani aveam deja libertate aproape deplina. Trebuia doar sa spun unde merg si cind ma intorc. O singura data am zis ca ma intorc la 11 seara, si am ajuns acasa la 1. Fara celulare pe atunci, desigur ca parintii s-au ingrijorat. Doar atunci am fost mustrat serios si palmuit pentru libertatea ce o avusesem. Dar a fost corect. O meritam.

| Alice_6278 a răspuns:

Incearka sai inteleg. ei vor ca sa le fii mereu in preajma deoarece ei stiu ca vei caresthe mare si cine stie pe unde vei mai trai... ei pur si simplu nu voi sa accept realitate.trebuie sai intelegi si tu sunt parintzii si ca orice parinte ii doresc la kopilul sau tot binele, nu vor ca sa alegi o kale greshita o kale in care poti sa nu fii nimic.cu timpul vei caresthe mare si ei atunci vor intelege ca ai nevoie de mai multa libertate ca si orice adolescente.Vei avea 20de ani si 1000%ca vei vrea sa intorci timpul inapoi si vei vrea sa fii copil sa fii alaturi de parintzi chiar daca sunt buni sau rai dar va fi prea tirziu... poate ca parintzii exagereaza mult dar tot acest efort este spre binele tau.
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am parinti la fel. trebuie bagati la carcera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel.si ai mei.straight face

| manna a răspuns:

Adrian, sunt de acord cu faptul ca acum traiesti o perioada de conflict intre idei si generatii, fii atent insa la rezultatul faptelor tale, nu la procces! ca sa fiu mai explicita: din spusele tale am inteles ca desi nu-ti convine situatia, respecti cerintele parintilor! ceea ce e de laudat! DACA INTRI IN CONFLICT, nu rezolvi nimic! tot de aici insa tind sa cred ca nu prea au incredere in tine sau prietenii tai ...sau nu-ti cunosc suficient prietenii. deci ca sa impaci " capra cu varza" cel mai corect ar fi sa iti faci cunoscut anturajul parintilor tai. dar ai grija sa fie de bine, sa fie ei multumiti caci doar asa v-or fi linistiti de aflarea ta cu amicii. De asemeni mai invitati parintii la plimbare in parc uneori.si "aranjeaza" o intilnire cu prietenii "intimplatoare", lasa parintii sa-i observe de la distanta.nu insista sa le impui anumite idei! iar ceea ce tine de iesit in general, intr-adevar daca au astfel de frica, sunt sihgura ca in subconstientul lor au trait "povesti" de groaza in care cineva si-a pierdut odrasla. e sfisietor.si te protejeaza! fii bravo, grijuliu cu ei, si treptat da-le incredere in ce faci. uneori chiar de te simti la interogatoriu, asa. ca sa fie ei linistiti mai povestestele "IN DETALIU" ceva scene bune traite cu amicii tai! sunt sigura ca avind rabdare vei reusi! bafta!

| adrian_6302 explică:

NU SE POATE VORBI CU EI! straight face Mamamea nu m-a inteles niciodata si se enerveaza cand ma vede ca vreau sa o conving ceva. Uneori ma mai si loveste ...Chiar nu stiu ce sa fac?sad sa fug de acasa?straight face