| Anonimatrista14 a întrebat:

Am 14 ani si sambata vorbeam la telefon (ceea ce fac foarte rar de fata cu maica mea). Eram in camera cu mami si i-am spus ca vorbesc cu o colega, cand de fapt vorbeam cu crush. Dupa vreo 30 de minute m-a pus sa pun pe difuzor sa ii demonstrez ca e fată. Eu am inchis atunci apelul, am sters toate conv. cu el foarte repede si i-am aratat telefonul mamei spunandu-i ca am vb cu un baiat (i-am explicat de unde il stiu si chestii din astea, oricum i-am mai spus de el), iar apoi m-a pus sa il sun din nou. Cand l-am sunat pentru a doua oara eram f speriata si am vb destul de urat cu el, in consecinta el a vorbit mult mai urat cu mine (nu m-a injurat, dar pur si simplu facea misto). Pana la urma m-am certat cu el (prefacandu-ma ca imi pasa ca a facut misto doar asa sa vada maica mea ) si i-am dat block de fata cu maica mea, apoi am avut o discutie f aprinsa cu mami pe tema asta, caci cum vorbesc eu cu oameni din astia. Dupa aceasta intamplare, toata ziua m-am simtit extrem de naspa si nu mai puteam de nervi. Intre timp, pana sa ii dau unblock pe mess i-am explicat tot pe Instagram. Seara, mami mi-a spus sa ii dau unblock. I-am dat unblock iar ziua urmatoare (duminica) i-am scris "cf" el mi-a raspus "bine, tu ❤️". I-am spus si mamei mele ca i-am dat unblock pana la urma, iar dupa cateva ore mi-a umblat prin telefon (obligandu-ma sa ii bag parola) si a intrat pe mess la conv cu el si cu alte persoane (chiar daca conv erau arhivate nu stiu cum se descurca atat de bine). Totul ok, nu a mai gasit nimic "rau" scris de mine. Dupa ce a umblat vreo 10 min la mine in telefon (crezand ca gaseste ceva compromitator) mi-a pus telefonul pe birou iar eu am intrebat-o "totul in regula?", iar ea a zis "deocamdata da".
Ideea e ca eu ce sa inteleg din acesti "deocamdata"? Oare o sa mai imi umble recent prin telefon acum ca stie cum il cheama sa vada ce am vb cu el? Adica s-a mai intamplat o faza de acest gen prin Decembrie, dar de atunci nu mi-a mai umblat prin telefon (pana acum, bineinteles). Oare sa imi fac griji ca o sa ma verifice toata adolescenta? Va rog ajutati-ma cu sfaturi
**va rog fara misto**

Răspuns Câştigător
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Stai calmă, n-o să te bată la cap "toată adolescenta", doar că la 14 ani ești cam mică și mamei tale îi este teamă să n-o iei pe un drum greșit cu băiatul ăla. Plus de asta, dacă știe că o minți (în general, nu doar acum) și ăsta e încă un motiv de îngrijorare pentru ea, fiindcă nu poate avea încredere în tine. Încearcă să fii sinceră cu ea și vezi ce zice. Cere-i sfatul și dacă îți interzice să mai vorbești cu băiatul ăla... încearcă să o convingi măcar să te lase să rămâneți prieteni. Oricum, după părerea mea, ar trebui să mai aștepți măcar până la 16 ani ca să începi o relație cu cineva. E mai sigur și între timp te mai "coci" și tu și o să eviți să fii dusă de nas prea ușorwinking

| Anonimatrista14 explică (pentru AllyAlexandra20):

Am uitat sa mentionez ca eu cu tipul asta suntem doar amici...

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru Anonimatrista14):

La relații, mă refeream că poate intenționați să fiți ceva mai mult în viitorul apropiat. Dacă nu e așa, atunci situația devine și mai simplă. Nu ai de ce să îi ascunzi că ai un amic. Oricum, dacă îi spui adevărul, nu îți va mai verifica telefonul, fiindcă va simți că nu mai are rost, atâta timp cât poate avea încredere în tine happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca te va verifica constant, mai ales ca ai dovedit ca nu se poate avea incredere in tine si trebuiesti supravegheata, lucru de altfel foarte normal, pentru un copil de 14 ani.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Can bagareata mama ta, nu isi poate vedea de viata ei? Sincer ar cam fi cazul sa ii spui sa iti dea ceva spatiu(stii la ce ma refer) ai nevoie si tu de intimitatea ta, totusi ai o varsta, daca iai spus ca vb la telefon cu un baiat ce nevoie mai era sa il suni iar si sa ii mai dai si parola ca sa vada ea ce vorbesti cu el. Nu prea e normal ce face, iti controleaza viata.
Inteleg ca iti vrea binele si se asigura ca nu e vreun pedofil dar exagereaza. Ar cam trebui sa iti faci griji pentru ca daca nu iei atitudine si nu ii spui ce te deranjeaza ea tot va continua sa faca din astea.
Cel mai bine e sa iti schimbi parola la mess si sa la telefon sa nu mai intre in contactele tale.
Cand mai vorbesti cu cineva la tel e mai bine sa o faci cand esti doar tu singura in casa sa nu mai ai incidente din astea, iar atunci cand te vede scriind la cineva ii explici frumos cine e, dar nu ii mai da acces sa iti vada ea mesajele.