| irinel171 a întrebat:

Buna am 15 ani de aproape 2 saptamani mama apucat de regim ca sa slabesc mananc doar fructe si legume, mananc cam maxim 200 de calori pe zi cat credeti ca as slabi intr-o luna si jumatate fac si sport si beau si minim 2 litri de apa pe zi.

Răspuns Câştigător
| TheBlackCatLifestyle a răspuns:

Scuze-ma 200 de kcal? Esti sigura, dupa calculele mele aste este infometare nu dieta.200 de kcal inseamna 1 iaurt si 2 morcovi, sau 5 rosii si 3 castraveti...etc.Incearca sa te informezi cu nr de calroii al alimentelor de pe ner (dai search:calorii si alimentul dorit)te asigur ca ai sa gasesti.Cu 2 ore de spor si cam cu 1200 de calorii intr-o luna slabesti 3-4 kg(daca ai greutate in surplus, daca vrei sa slabesti si esti deja supla o sa dureze mai mult, pana la 6-7 luni.). Deci informeaza-te la capitolul calorii nu de alta dar dupa o perioada cu un nr atat de redus o sa vine efectul de eu-eu si fara sa vrei corpul o sa te indemne la excese hidos asternute pe tine. Sper ca nu e nevoie sa mentionez ca din cele 1200 de calorii zilnice(asta in conditie de dieta, pentru mentinere cu sport iti poti permite si 1400 da nu mai mult)nu trebuie sa ai exces de fainoase, zaharuri, prajeli si/sau mancat dupa ora 19:00.Bafta si ai grija cum slabesti! Trebuie sa fie treptat si sustinut prin sport.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Este mult prea putin 200 kcal intr-o zi si risti sa dezvolti probleme de sanatate, daca tii dieta aceasta pe o perioada indelungata. Insa in ritmul asta poti slabi in jur de 5 kg intr-o luna si jumatate, sau chiar ceva mai mult.

| GregHouse a răspuns:

Da, vei slabi. Un impediment ar putea fi metabolismul, dar daca iti faci un program regulat de odihna si nu ai nici probleme cu glanda tiroida sau timusul, vei slabi categoric.
Sanatate!

| Elvina a răspuns:

Depinde de fiecare om. Dar totusi poti merge si la un nutritionist. Bafta!