| Angela97 a întrebat:

Am 15 ani si ma simt atat de incapabila adica ma simt intepenita intr-un lo( scoala -casa-scoala-casa), cu prietenii ies mai putin dar asta nu conteaza.
Mai mereu ma indragostesc de baieti mai mari, momentan sunt indragostita de un baiat cu 4-5 ani mai mare decat mine.
Prieten n-am dar mereu am avut ideea ca momentan nu am nevoie de un prieten numai de la varsta de 18 ani :d asta pentru ca nu imi place cum arat, in primul rand sunt mica 155 inaltime si mereu am trait cu speranta ca lucrurile se vor schimba dar e greu.
Anul trecut am fost la o nunta unde toata lumea avea un partener si m-am simtit atat de singura ma uitam la unul si la celalalt si simteam ca innebunesc.
Nici anul asta nu s-au schimbat multe dar avand in vedere ca ma voi duce la liceu simt ca pana la urma ma voi dezvolta bine pentru mine este foarte important sa fiu inalta pentru ca parintii mei sunt inalti si mereu am fost complexata din pricina acestui lucru dar mereu mi-am facut sperante ca lucrurile se vor shimba pe parcurs.
Credeti ca am o problema sau vad lucrurile altfel desi viata de adolescent nu este atat de usoara oricat mi-ar spune mama ca isi doreste sa mai fie de varsta mea pentru ca eu stiu contrariul adica vreau sa am 18 ani!

Răspuns Câştigător
| andre8596 a răspuns:

Nu ai nicio problema.Multi adolescenti simt ce simti si tu.Problema cu inaltimea e minora, mai ai timp sa cresti.Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine pentru ca in felul asta ii atragi mai usor si pe cei din jur si ar trebui sa iesi mai mult pe afara, sa te distrezi.

7 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Mai fetito doar ai devenit adolescenta si deja nu-ti mai convine nimic. capul sus! ai doar 15 ani! cum vrei sa cresti cand spui ca "ma simt intepenita intr-un lo( scoala -casa-scoala-casa)"?! tu nu faci pic de miscare. nu vreau sa te mint si sa iti spun ca vei creste sigur daca te apuci de sport, dar te vei simtii mai bine.

| Angela97 explică (pentru Th3AbSinTh3):

In legatura cu sportul am facut 7 ani inot dar in clasa 7 sem 2 m-am lasat deoarece asa doreau parintii sa invat pentru ca sa pot intra la un liceu bun!

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Angela97):

Doamne ce scuze gasesc unii sa renunte la sport. acum vine vara, dupa examene fa sport! trebuie sa iti faci timp si de tine, sa ai un corp sanatos. gandeste-te ca peste cativa ani vei regreta si nu vei mai putea face multe chestii, acum e momentul, haide!

| duchamp a răspuns:

Daca vrei sa mai cresti incearca sa practici un sport. baschet sau inot tongue ar ajuta, si in legatura cu "singuratatea" ta, aia se va incheia o data ce intri la liceu, o sa vezi happy, o sa -ti faci prieteni noi, cu care ai sa iesi in fiecare zi la cate un suc tongue si de baieti. aia vin asa in timp, daca stai tot timpul in casa, clar ca nu ai cum sa intalnesti baieti si sa-ti faci un prieten, ar trebui sa incerci sa iesi mai mult!

| vitbsk a răspuns:

Salut, nu trebuie să te simţi prost pentru înălţimea ta. Probabil că te vei mai înălţa puţin până la 18 ani. Îţi recomand să faci un sport baschet sau înot, de preferabil să le faci simultan, dacă vrei să te înalţi. Şi dacă vei rămâne la înălţimea asta să ştii că mulţi băieţi sunt nebuni după minione, esenţial pentru tine ar fi să găseşti un stil conform trăsăturilor fizice, un stil cu care să te simţi bine în pielea ta. Şi niciodată să nu te compari cu unele închipuite cu picioare de manechin.
Ca sfat ţi-aş zice să fii prudentă înainte să te arunci în braţele unui băiat mai mare care să te necinstească şi despre care să afli că umblă şi cu altele.

| adriang95 a răspuns:

Urasc sa spun asta, dar nu-ti face sperante legate de intrarea la liceu si faptul ca "totul o sa se schimbe peste noapte". Adevarul e ca asta este o sansa in plus sa o iei de la zero (eu asa am facut), dar trebuie sa fii puternica pentru ca impactul emotional va fi foarte mare daca alegi sa faci ca mine.
Uita momentan de sentimentul fals de dragoste, pentru ca asta nu apare ca si cum ai pocni din degete, ci se cultiva in timp...
Intra intr-un grup de prieteni cu care ai multe in comun, distreaza-te mereu, si traieste-ti adolescenta. Eu am pierdut-o pe jumatate si imi pare rau.

Da, viata de adolescent nu e usoara, dar nu uita ca ea vine si cu bune si cu rele. Bafta.

| Angela97 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!:*