| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna dragii/dragele mele
In primul rand de multe ori am apelat la voi pentru a ma descarca si pentru a primi un sfat chiar daca este virtual si simt si acum sa va spun chiar daca stiu rezolvarea
Am 20 de ani merg pe 21 si nu am avut niciodata niciun prieten din diferite motive si uite asa m-am invatat singura si nu ma mai simt o ciudata ca inainte stiu ca am o varsta frageda si am toata viata inainte pentru orice.
De ceva timp am cunoscut un baiat am vorbit ceva cu el si pe messenger si la telefon in fiecare zi, pot sa spun ca este un tip de nota 10 si cel mai mult mi-a placut la el felul lui de a fi el are 28 de ani si mi-a placut ca este mult mai matur fata de mine si gandeste destul de bine.
Pana la urma el s-a cam aruncat cu capul inainte fara sa se gandeasca, iar pe parcurs s-a gandit ca o relatie la distanta nu este asa de usor, si eu am avut vina mea ca m-am atasat de el am crezut ca el este al meu...ca el este baiatul cu care ma inteleg cel mai bine si usor usor mi-am facut ceva sperante.
Aseara i-am zis eu ca vreau sa vorbesc ceva cu el ca poate el si-ar dori sa aiba o persoana mult mai matura pentru el si ca poate este si distanta asta, am vorbit mult mult, si mi-a zis ca asa este ca s-a gandit si el si ca is multe dezavantaje si ca mai bine ar fi sa ramanem prietenii sa nu existe indiferenta intre noi sa fim cum suntem si acum, si ca oricand daca am nevoie de un sfat ceva sa apelez la el.
Si eu i-am dat dreptate pentru ca asa este o relatie la distanta nu este asa usor desi zicem noi ca daca vrei sa fim cu cineva facem orice dar nu e asa pe parcurs vor aparea multe neintelegeri si poate duce la despartire!
Poate este mai bine asa desi ma doare... m-am agatat prea repede de el, si el se simte aiurea dupa ce am tot am vorbit mai multe si inca acum este trist ca ma dejamagit.
Chiar imi doresc sa am pe cineva langa mine sa ma iubeasca sa il iubesc sa ne intelegem si am crezut ca el este alesul
Asta e tot ce imi doresc sa am pe cineva langa mine, si de asemenea as vrea sa am o relatie destul de serioasa si el la fel pentru ca si el are o varsta si mie nu mi-ar place sa am relatii de scurta durata sa ma indragostesc si dupa sa sufar...
Sunt si eu de acord cu el are dreptate in felul lui...si o sa ii respect parerea desi ma cam doare!
Chiar nu stiu ce sa ii mai zic anul acesta termin scoala si ma gandeam ca va fi mult mai usor...desi dupa toate astea chiar nu stiu daca sa ii mai zic ceva sau nu...
Am postat pentru ca vreau sa vad si parerea voastra
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Dizzydizz a răspuns:

E ft complicat.
Te poti muta la facultate in orasul lui, dar sa fii sigura ca acest baiat merita
Zii planul asta, sa vezi ce are in cap
succes

9 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Din cauza ca nu ai experienta si esti naiva te-ai lasat dusa de sentimente, te-ai 'prins' de el ca de salvarea ta mult asteptata. Poate ca e matur, nu zic nu, dar barbatii sunt foarte smecheri si pot prosti foarte usor o incepatoare ( nu te supara, ca toate am fost) asa ca bucura-te ca el a sistat relatiile cu tine cat inca nu va implicasesi prea mult!
Nu te agata de el si persoana lui, o relatie inseamna mai mult decat vorbe la telefon si mess... e foarte usor sa minti asa!
Iti doresc din tot sufletul sa gasesti pe cineva asa cum iti doresti si nu te panica, va veni si el atunci cand te astepti mai putin!
Dar nu uita: asuma-ti riscul sa iubesti dar si sa suferi!happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Multe din relatiile care se fac pe mess sfarsesc asa.Pe mess multi intra doar din dorinta de a comunica, de a avea prieteni noi, dar de aici pana la iubire este o distanta foarte mare. Cei ce sunt din aceiasi localitate mai au o sansa, restul...

| Emeraude a răspuns:

O relatie la distanta este foarte greu de mentinut, ochii care nu se vad se uita! Si-n plus, exista sansa de a va gasi amandoi pe cineva, mult mai aproape, si astfel sa va dati seama ca v-ati pacalit reciproc.La mine n-au mers niciodata relatiile astea, de fapt, am avut o singura tentativa si a esuat intr-un mod tragicomiclaughing. Ai doar 20 de ani si toate sansele din lume sa-ti gasesti perechea potrivita, pentru fiecare dintre noi exista un "el" sau o "ea" care ne asteapta undeva, intr-un colt de lume, mai aproape sau mai departe de cat ne-am astepta...nu forta lucrurile, lasa timpul sa lucreze pentru tine, dar evident, nu da cu piciorul unei posibile frumoase povesti de dragoste. In ceea ce-l priveste pe respectivul, daca vezi ca nu depunde niciun efort pentru a-ti fi mai aproape, renunta. Sfatul meu...happy

| dydy22 a răspuns:

Buna parerea mea ca nu este rau ca ai gasit pe cineva pe net. dar inca nu l-ai cunoscut personal sa iti dai cu parera despre el multi barbati sunt de treaba atunci cand tasteaza dar multi nu sunt asa si in realitate nu te descurajez, si eu am avut o relati ede l adistata de 150 de km am stat impreuna 1 si jumatate dar pe urma au intervenit alte chestii am si locuit impreuna, iar acum sunt singur deci o relatie de la distant ase bazeaza foarte mult pe incredere si dragoste adevarata, daca este incredere atunci nu apar nici certurii

| radu75 a răspuns:

Tu incepi prin a spune - "am cunoscut un baiat"! Nu! Tu nu l ai cunoscut, tocmai, cand cunosti o persoana dai mana cu ea, te uiti cum arata, vorbesti cu ea, vezi reactia de moment, simti chiar daca se intampla sa te indragostesti. Simtiri, trairi, senzatii, sentimente, nici nu stiu cum sa le mai zic. Virtual se intampla doar 50% din ele. Tu ai nevoie sa iesi undeva, la o kafea, sa ai un grup de prieteni unde vei cunoaste alti baieti, sa mergi in parc, sa te lasi curtata, nu conteaza urata sau frumoasa, oricum ai fi, cineva va descoperi frumusetea din tine. Asta e draga mea, tu nu ai cunoscut inca un baiat! A ti avut o relatie virtuala, el putea sa ti scrie cu prietena lui dormind in cealalta camera, o facea pentru a pierde timpul. Asta se intampla in relatiile virtuale, mai nimic nu e real. Messul si telefonul pot mentine o relatie deja existenta. Atat!

| tuska a răspuns:

Hai sa ti zic ceva. de multe ori, in spatiul virtual ai sanse mai mari sa te atasezi repede de o persoana, pentru ca, acolo de fel vezi numai calitati, defectele mai putin. Am fost si eu in situatia ta pe mess, si am ramas prieteni, Iti garantez ca daca il vei vedea face to face nu iti va mai fi la fel. Incearca sa ti faci o relatie cu oamenii din jurul tau, sunt atatia baieti buni si interesanti, sunt sigura ca ai putea gasi pe cineva pe placul tau! Multa bafta! Sper ca te a ajutat sfatul meu, sau te va ajuta!

| @@ a răspuns:

Bunahappy
si eu sunt in situatia ta...
si cred ca ati facut o alegere destul de buna.
adica nu are rost sa iti pierzi tineretea cu o relatie la distanta.
acum e normal sa iti fie greu nu o sa treaca totul peste noapte.
gandeste-te la viitor si ca o sa apara in viata ta un baiat mult mai deosebit si cu, care desigur o sa puteti purta o discutie fata in fata sa va priviti ochi in ochi etc.
e altceva crede-ma.
si e bine ca totusi ati ramas 'amici'.
asa ca stai chill.baietii sunt destui
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adelyyy trezeste-te.virtual (chipurile, inchipuiri, vanturi, vanturi...) Cunostinta da, prietenie virtual greu, greu.Adevarul este ca ai teama sa cunosti pe cineva fizic.Si totusi ai 20 Ani, natura va lasat voua femeilor procrearea de la 12- 13 ani si tu pierzi vremea virtual? Rupe plasa asta care te tine incorsetata elibereazate si dai drumul la viata serios nu te mai amagi in gandurile visatoare ca esti foarte tanara.Ca vantul trece viata si parca mai eri erai copilita.Deschide bine ochi si mintea si ai sa gasesti in jurul tau ce iti trebuie.Hai curaj. C. F.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea sa ai o sansa cu el dar s-ar putea sa nu si sa suferi si sa fi si departe de casa va fi totul negru in viata ta si chiar nu stiu ce e de facut. Daca tu simti ca el te place sa stii ca o parte din presimtirile tale sunt adevarate.