| Aηηy a întrebat:

Buna am 15 ani si sunt foarte timida doar la scoala... nu am reusit sa ma integrez prea repede in grupuri de prieteni asa ca sunt cam singura. In rest nu am probleme, pe mess vorbesc foarte mult dar la scoala nu scot un cuvant pentru ca mi`e teama de ce or sa zica ceilalti si sunt foarte rusionasa...

Răspuns Câştigător
| Ella_6365 a răspuns:

Nu am cum sa-ti zic pur si simplu 'schimba-te' pentru ca e imposibil asa dintr-o data. Ai putea sa incerci mai intai sa-ti faci un prieten/prietena. De exemplu colegul de banca. Apoi 2, 3... si tot asa. Incearca de asemenea la inceput, daca se poate, sa-i alegi. Sa fie exact opusul tau: niciodata rusinosi, spun lucrurilor verde in fata etc., si te vor 'converti' mai mult ca sigur, pentru ca la o persoana conteaza enorm de mult anturajul!

5 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Propune-ti tu singura o schimbare benefica in comportamentul tau gandindu-te ca asa poti avea succes. Spune raspicat si clar ce ai de spus, spune ceea ce simti.Imagineaza-ti ca tu trebuie sa intretii atmosfera si toti asteapta de la tine.Pentru inceput poti vorbii de absolut orice iti vine in minte, lumea va aprecia comunicarea ta iar cu timpul vei putea reusi sa si dezvolti anume discutii.

| Ella_6365 a răspuns:

I'as fi zis sa nu se schimbe, daca ea nu ar fi vrut, dar din cate spune mai sus, pare ca vrea sa se schimbe si sa fie mai populara.

| Ella_6365 a răspuns:

Pe mine m'a schimbat foarte mult anturajul si eu consider ca in bine
sa fii rusinos in zilele de azi nu e tocmai ok

| Baal a răspuns:

@Ella e cea mai stupida chestie pe care puteai sa o spui.Scuze daca tea-m ranit dar nu poti face un om sa se schimbe.
Sfatul meu este sa incerci sa cauti sa schimbi mai bine pe cineva decat sa te schimbi tu.
Mai exact incearca sa fii mai draguta cu oricine. Dar ai grija ca prea mult bine strica nu uita!

PACE!

| MissMurder5709 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie...as vrea pot sa ma schimb, am incercat dar degeaba...