| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte timida! Anul acesta, m-am mutat la un liceu noi in clasa a X-a. Nu cunosc pe nimeni si toti par a se cunoaste intre ei. Toti se aduna in grupuri si vorbesc iar eu stau in banca si citesc singura. Ce pot face ca sa ma integrez? A trecut deja o luna si inca nu prea am prietene decat vreo 2-3 fete cu care mai vobresc din cand in cand...Ma simt depasita de situatie si vreau sa inving odata sentimentul asta de neintegrare.

1 răspuns:
| crhh a răspuns:

Incearca sa ramai tu indiferent de situatie, sa nu te lasi sub nivelul pe care l-ai avut inainte si totodata incearca sa discuti mai mult cu alea 2-3 fete care se intampla "din cand in cand", probabil sunt chestii care sunt tot intrebate de ele (asta cred) si continua si tu cu anumite chestii care te intereseaza... Ori pe aceeasi tema, sau daca nu...chiar intreab-o daca vrea sa vina una din ele cu tine la magazin sau stiu eu, iesi si tu pe coridor, stai langa celelalte fete, nu cred ca te va renega nimeni acum, te va renega mai incolo cand te vei decide intr-un final sa faci pasul (cu cat trece mai mult timpul, cu atat se scurge nisipul din clepsidra). E alegerea ta, sper sa intelegi :-)