| Emily15 a întrebat:

Am 15 ani si sunt noua pe TPU, dar totusi as dori sa va impartasesc ceea ce am patit si astept sfaturi din partea voastra happy.In urma cu 2 luni mi-am facut primul meu prieten. L-am cunoscut prin intermediul unei prietene, care mi-a facut cunostinta cu el la inceput eram amici.nu eram prea apropiati. dupa un timp.m-a sunat si mi-a zis ca ma place si imi zicea cuvinte frumoase, eu nu il prea credeam pentru ca el avea 19 ani si normal stia cum sa vrajeasca fetele. Chiar daca ii spuneam ca nu il cred el continua sa imi spuna cuvinte frumoase si incetul cu incetul am inceput sa il cred m-a intrebat daca vreau sa fiu prietena lui si am acceptat. La inceput totul era ok desi ne intalneam o data pe saptamana. pentru ca nu eram din aceeasi localitate si cand ne intalneam nu stateam impreuna decat vreo 10-15 min. Chiar daca nu ne prea vedeam eu am ajuns sa tin mult la el.in primele doua saptamani a fost totul bine dar dupa.am inceput sa ne certam din porcarii cand am vazut ca apar certuri i-am zis sa o lasam asa si a zis nu, ca ma iubeste si tot ne-am impacat pana intr-o seara cand i-am spus ca am fost plecata cu colegele sa ne plimbam si s-a suparat era foarte gelos vroia sa ma tina doar pentru el sa stau numai in casa dar el avea voie sa iasa cu prietenii si i-am zis sa o lasam asa ca sunt mica si proasta ca a fost primul meu prieten si si-a batut joc de mine...el a zis bine PA asta m-a durut cel mai tare si i-am zis sa isi gaseasca o fata care sa tina macar pe jumatate cat am tinut eu si mi-a zis deja mi-am gasit cand mi-a zis asta i-am sters nr de tel i-am dat ignore pe mess si l-am sters si de pe facebook. Dupa 4 zile ne-am reintalnit si el imi zambea el destul de bine. Dupa o saptamana iar ne-am vazut. si mi-a zis sa ne impacam,dar nu am acceptat prietenii lui incercau sa il faca gelos si ii spunea "uite, vezi ce fata ai pierdut? " el parea gelos, dar nu stiu ce era in sufletul lui. zilele trecute am fost la prietena mea cea mai buna iar el ii spunea ca ii place de ea ca nu ma mai place pe mine aceleasi lucruri mi le spunea si mie ca ma iubeste si vrajeli, dar prietena mea ..il cunoaste destul de bine si nu crede minciunile lui,penntru ca in tot acest timp m-a mintit. El inca ma cauta si ma minte, cum o minte si pe prietena mea si spune sa ne impacam ca ma iubeste.
Va rog spuneti parerile voastre in legatura cu ce mi s-a intamplat si credeti ca mai are rost sa il mai bag in seama, ca el mereu vorbeste cu mine si il itereseaza mereu ce fac si daca mi-am facut iubit

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Daca te-a ranit, voluntar, si s-a purat urat, ala nu e barbat, e o mizerie, ceva care trebuie uitat, si nu mai trebuie iubit de persoana pe care a ranit-o.
Viata aduce cu ea ceva nou mereu, si, pe langa cei rai pe care tii aduce, cateodata aduce si oameni buni, chiar multi, trebuie doar sa stii sa-i alegiwinking
Lasa-l, nu te merita daca se comporta urat cu tine, uita-l, si gaseste-ti altul, care sa te pretuiasca cum trebuiewinking

| Emily15 explică (pentru MenInShadow):

Nu pot spune ca s-a comportat vreodata urat cu mine.dar in tot timpul cat am fost cu el m-a mintit.winking

| MenInShadow a răspuns (pentru Emily15):

Minciuna e ca tutunul. Prima data nu-ti face rau, si-ti place, dar mai tarziu, observi toate problemele create de acel tutun.
Asa e si cu minciuna. Hai sa zicem, nu au fost minciunu mari, dar mai tarziu o sa fie, si o sa te insele spunandu-ti minciuni pentru ca stie ca le accepti.
Un baiat care minte o fata, nu o iubeste, si nu ma refer la minciunele d'alea nevinovate, ci la minciuni adevarate, oricum, eu ti-am dat sfatul in primul comment tongue
Daca vrei sa te impaci cu el, eu nu te opresc, doar sa fii atenta la ce minciuni spune, la care nu obiectezi si la care nu mai suportiwinking

| Emily15 explică (pentru MenInShadow):

Orice ar fi nu ma impac cu el, stiu ca m-a mintit prea mult.A stiut sa ma vrajeasca, dar acum stiu ce fel de baiat e si nu mai ascult si nu mai aplec urechea la nimic ce spune el.

| MenInShadow a răspuns (pentru Emily15):

Eh, atunci ai luat decizia corecta, un baiat care minte o fata, nu o meritawinking

14 răspunsuri:
| xButterflyxX a răspuns:

Eu zic ca nu te merita, n-ai vazut ca se dadea si la prietena ta?
Lasa-l, uita-l, nu merita sa te lasi calcata in picioare de unul ca el, mai sunt inca 1000 care te asteapta si te plac/iubesc cu adevarat pentru ceea ce esti.El o sa isi gaseasca altele si altele si o sa faca la fel si cu ele, asa ca nu te ingrijora, n-ai pierdut nimic decat ceea ce poti sa gasesti oriunde.happy

| HenkyPenky a răspuns:

O sa gasesti ceva mai bun, mereu gasesti ceva mai bun si de multe ori fara sa cauti. happy

| Emily15 explică (pentru HenkyPenky):

Ar fi bine sa fie cum spui tu. Mersi de raspuns happy

| Foreveraloone a răspuns:

Vorbeste cu el, dar doar ca o amica fiind ceva mai distanta.Parerea mea este ca trebuia sa-l parasesti din momentul in care a devenit gelos pentru ca o relatie se bazeaza pe incredere.Cu siguranta nici el nu stie ce vrea de aceea spune mai multor fete ca le iubeste poate asa se alege si el cu cevawinking.Nu cred ca acest baiat iti era potrivit.

| sweetcassie a răspuns:

Eu zic sa nu accepti sa fi luata peste picior ...baieti mai sunt happy si despre bagatul in seama, de ce sa nu vorbesti cu el?winking vorbeste normal, arata`i ca nu iti mai pasa de el si atunci vei vedea daca chiar a tinut la tine. succes :*

| Emily15 explică (pentru sweetcassie):

Ai mare dreptate.happy

| kriystina19 a răspuns:

Draguta uita de el si las-o balta este un mincinos cu vrajeala multa in el.
Eu am ajuns sa imi distrug singura o relatie de 3 ani din cauza ca nu mai mergea si el nu a vrut sub nici un chip sa il las a ajuns sa ma si ameninte asa ca ai grija ca de astia exista multi nu te lasa sa ajunga sa si profite de tine sau sa te aiba in patul lui ca pe urma la o adica te face de ras intre alti prieteni, poate sa zica ca doar a *** ceva trecator si tu ai pus botu.
Te rog bagati mintile in cap uita de el nu te lasa prostita ai mult timp in fata sa ai prieteni si iubiti cati vrei tu nu te grabi ca o sa dai cu capu ca si eu am dat la 16 ani Bafta.

| Emily15 explică (pentru kriystina19):

Mersi draguto de raspuns oricum eu nu mai vreau sub nici o forma sa ma mai impca cu el. Daca as face asta tot eu as avea de suferit.winking

| Tudor_Florin_1990 a răspuns:

Mama, "mari" probleme ai! Sa vezi tu ca acesta e doar inceputul! Te rog (desi nu par, sunt foarte obiectiv) tine minte acest sfat: cand vezi ca baiatul aluneca, nu prea te mai vrea, etc... spune-i: "Bine, pa!" Si ATAT! Daca mai vrei vreo sansa (sincera) sa te impaci cu el, nu il mai baga in seama, fii indiferenta si ai sa vezi cum o sa fiarba si o sa te cautewinking (asta daca tine cat de cat la tine). Indiferenta il macina pe baiat (sunt baiat, apropo; P). Fii mai greu de obtinut si nu fi naiva. Baietii mai mari (pana pe la 22-23 ani) profita de naivitatea fetelor (intre 15-17 ani), se joaca cu sentimentele lor si nu se implica serios (de cele mai multe ori e asa). Insa daca vor observa ca nu esti atat de naiva precum pari, interesul le va creste. Oricum, "bine, pa!", sa tii minte!

| Emily15 explică (pentru Tudor_Florin_1990):

Hey mersi de raspuns.dar nu il vreau inapoi pentru nimic in lume ..doar vroiam sa aud si parerea altora in legatura cu asta. Mersi de raspuns oricum