| 8Anonimul8 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa imi fac o schimbare din punct de vedere fizic cat si psihic. In primul rand vreau sa imi inving timiditatea, deoarece ma impiedica sa am o viata sociala.

In al doilea rand as vrea sa mai iau in inaltime ( am 1.70 si 60 kg). Am colegi de clasa care sunt mult mai inalti. Niste exercitii sau/si un sport care ajuta mi-ar fi de mare folos. Vreau sa fiu placut de cei din jur, sa ma pot simti bine in preajma lor.

Vreau sa ma simt in pielea mea. Vreau nistes sfaturi despre cum sa fiu mai egoist deoarece nu ma gandesc prea mult si la mine.

Mai sunt si un pic cam ss-it. POT scapa de asta? Vreau sa am mai mult tupeu in fata celor ce ma deranjeaza! Vreau sa fiu mai impulsiv si mai amzant!

Vreau sa stiu cum pot face aceste lucruri. Oarecum mi-e frica de esec si cred ca inainte de a actiona ma gandesc prea mult la esec. Sfaturi?

4 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Buna, cea mai simpla metoda pentru a scapa de timiditate si pentru a avea incredere in tine este sa te accepti asa cum esti si sa faci haz pe seama defectelor tale. Timiditatea ti-o invingi facand lucrurile de care iti este frica. De exemplu poti incepe prin a prezenta un referat, proiect in fata colegilor de scoala, prin practicare unui sport ( baschetul, inotul probabil te vor ajuta si sa cresti in inaltime), poti face voluntariat, astfel iti maresti cercul de prieteni. Inltimea ta e ok, chiar foarte ok pentru varsta ta.Prima greseala pe care o faci e sa te compari cu altii ( ai zis ca te compari cu colegii), inceteaza sa mai faci asta, fiecare are calitati si defecte, iar aspectul fizic, indiferent cum este el, nu este un defect, defectele sunt in personalitate ( atunci cand esti un om rau, vorbesti urat cu celialti, etc).
Esecul este facut ca sa ne invete niste lucruri, sa ne invete care este calea cea buna, pentru a ne intari si a ne pregati pentru viata, cu alte cuvinte prin esec ajungem sa fim mult mai puternici si sa ne depasim limitele.
Trebuie sa te accepti asa cum esti, astfel iti va fi mai usor, iar daca iti doresti o schimbare, fa-o pur si simplu, nu trebuie sa te grabesti! Bafta!

| R0R0 a răspuns:

Timiditatea... Si eu m-am confruntat de multe ori cu aceasta "problema". Sincer, ca sa renunt la ea, eu m-am gandit ca daca nu fac acum ceea ce trebuie, voi regreta pe parcurs. (de exemplu, am fost la o dezbatere, si acolo toti puteam sa ne spunem punctul de vedere. Desi stiam ca pot, am tacut, fiindca mi-a fost rusine. Si acum regret )
Ca sa cresti in inaltime ar fi bine sa faci sporturi precum baschetul (cam toti baschetbalistii sunt inalti).
Sa fii egoist e mai mult un defect decat o calitate.Eu te sfatuiesc sa nu iti doresti sa fii asa, fiindca cei din jurul tau se vor distanta de tine si sunt sigura ca nu vrei asta.
Si eu sunt putin ss-ita. Daca sunt prea multe s-uri intr-o fraza, trebuie sa fac o scurta pauza(1 sec.), altfel nu se intelege mare lucru. Nu cred ca poti scapa de asta.
Partea cu tupeul o sa o ai doar daca renunti la timiditate.Numai sa fii atent! Cei tupeisti nu sunt vazuti cu ochi foarte buni! Dar, stiu, daca cineva te deranjeaza, simti sa ii arati cine esti tu. Bine, dar poti sa vorbesti si frumos.
Da, ti-e frica ca nu o sa iti iasa, asa ca nici nu vrei sa incerci.De ce nu? Ai ceva de pierdut? Nu prea cred.

| darriya a răspuns:

Prin asta trec si eu "timiditatea"insa am "descoperit" ca sunt f amuzanta ma ajuta f mult, ii fac pe ceilalti sa rada si ma simt f bine facand asta.nu trebuie sa fii tupeist ci sa ai incredere in tine, totul pleaca de acolo "increderea"de ce sa fii ca ceilalti?! de ce nu vb cu cei cu care ai ce vorbi? dc iti trebuie anturaj?! 1.70 e ok la 15ani, de ce nu te apuci de sala? si sala te ajuta in a te inalta pentru ca esti in crestere intreaba orice instructor si iti va spune ca sunt niste exercitii pentru a te inalta

| MtfkRebekah a răspuns:

Tocmai frica ta de esec e problema. Fiecare la o anumita varsta incepe sa isi impuna anumite idei de schimbari. Sincer, in privinta inaltimi iti sugerez sa stai linistit, ai de abia 15 ani, pana la 18-19 mai ai timp berechet. Daca totusi doresti sa faci ceva inarca cateva exercitii acasa sau sala. Pentru a fii mai tupeist nu trebuie sa faci nimic mai mult decat sa ai incredere in tine. Incearca sa nu te mai gandesti la ce cred ceilalti, ci la ceea ce crezi tu. Nu esti nascut ca sa te placa toti. Si ai sa vezi ca in viata asa va fi mereu, vor exista persoane care te vor palce si care nu. E perfect ok. Si eu eram extrem de timida, pana cand mi s-a tinut si mie teoria asta. Iar faza cu ss-itul? E foarte ok. De ce sa vrei sa scapi de asta. E parte din tine. SI cine te accepta, trebuie sa te accepte cu toate. E un atuu al tau. Nimic de care sa scapi.Iar in legatura cu a te face placut. Mpai, ai putea incerca sa fii genul de persoana care poate aborda mai multe subiecte. Sa fii mereu dispus unei discutii de orice fel, chit ca e de femei chit ca e de barbati. Sa poti avea mereu un raspuns pro sau contra, dar pe care sa te poti baza. O gluma buna si intr-un context potrivit e ceva minunat. Spor. Funda?