| edyedyedi a întrebat:

Buna,am 15 ani si vreau sa stiu daca sunt bune proteinele pentru aceasta varsta, daca da m-ar interesa link-ul cu cele mai bune big grin

Răspuns Câştigător
| MaeRii a răspuns:

Cercetarile medicale au demonstrat clar ca:
A. Ratia zilnica de proteine necesara este foarte mica si poate fi obtinuta cu usurinta dintr-o alimentatie simpla si obisnuita.
B. Forta musculara nu depinde de cantitatea de proteine ingerate, pentru ca nu proteinele sunt „combustibilul" pentru muschi, ci glucoza si grasimile.
C. Proteinele de origine animala aduc probleme serioase si scad longevitatea.

Un regim prea bogat in proteine scade durata vietii si stimuleaza dezvoltarea si maturizarea sexuala precoce, afecteaza functia rinichiului, creste riscul de osteoporoza prin accelerarea eliminarii de calciu, creste necesarul de vitamina B12, creste riscul de litiaza renala, creste colesterolul sangvin (independent de efectul grasimilor), afecteaza cresterea copiilor (rinichi si ficat supradimensionate), favorizeaza pierderea zincului din organism.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaeRii):

"Ratia zilnica de proteine necesara este foarte mica ", sigur, daca vrei sa ramai un slabanog firav asa este.

Cine a efectuat studiile alea, cercetatorii din Chile in 1800?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaeRii):

Hai ma, COPIL MIC care da studii pe care nu le intelege, zi-mi cine sunt IDIOTII care au scris studiul de mai sus.

Adauga sursa ( daca esti INCAPABIL sa spui 2 cuvinte de la tine ).

| MaeRii a răspuns (pentru Cosmin86):

Da ma de la mine daca ziceam era:''ca folosirea in exces este daunator,mai ales + steroizi.E de ajuns cat luam noi proeteinele din carnea de pui,carnea de vita,migdale,alune,nuci,fasole,somonul, ouale, cereale, lapte, etc. Ceea ce am vrut sa zic este ca isi ia proteinele zilnic din ceea ce mananca nu are nevoie de ceva mai mult. Daca nu ma crezi te rog du-te si intreaba doctoru!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaeRii):

De unde stii tu cat mananca? Poate mananca 3 mese pe zi, ca un om normal, atunci isi asigura din parti necesarul.

Daca mananca 5-6 mese pe zi, e alta situatia.

p.s. : de unde "+steroizi"? cine a zis ceva de asa ceva?

| MaeRii a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai nu am deunde sti cum mananca eu am zis in general.Pe TPU fiecare e cu parerea lui.Nu este o lupta intre care e mai destept sau nu, doar ne zicem parerea din ceea ce am citit, auzit, vazut, experimentat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaeRii):

E bine ca parerea noastra pe care o zicem sa o putem totusi argumenta...

| MaeRii a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta asa e tongue Dar la cat de lenesa sunt nci atat nu pot laughing))

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaeRii):

Vad ca nu stii nimic

| MaeRii a răspuns (pentru Cosmin86):

Same as you.