| AndreiXdeyu a întrebat:

BUNA.As vrea sa stiu de la catia ni as putea sa iau proteine pentru sala stiu ca proteinele le gasesc in manacarea de zi cu zii dar pe mine m-ar interesa pentru sala (ex:GFXproteine )de la ce varsta le-as pute lua? plz raspundeti multumesc.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu lua proteine. Ele mai mult te "umfla". Cele care chiar sunt bune, sunt si extrem de scumpe. Mai bine ai grija la alimentatie. Daca mergi la sala, probabil sti ca jumatate din culturism este alimentatia. Vrei proteine naturale? Maninca oua, carne, ficat. Dintre plante, soia e reconoscuta pentru aportul de proteine pe care il aduce organismului. Axeaza-te mai mult pe acele elemente care contin cel mai mult proteine, si vei vedea ca nu ai nevoie si de altele. Maninca bine, dormi bine, trage la sala cit poti, si vei vedea rezultate bvune si fara proteine cumparate.

| adellinas a răspuns:

Daca sunt numai proteine, gen din acelea in galetusa de la magazinul naturist poti lua de la orice varsta (bine, peste 14 ani ), nu ar avea ce rau sa-ti faca, si prietenul meu ia de ceva vreme si merge la sala de forta si chiar a crescut intr-un timp destul de scurt. bafta! happy

| adellinas a răspuns:

Nu te supara craiovamax da cei din poza cu siguranta nu au luat proteine. aia au luat steroizi se vede dupa cum e dezvoltata musculatura pe ei. si la noi iau cocalarii naposim ca sa creasca f rapid dar e extrem de periculos. proteinele chiar sunt inofensive.

| Craiovamax a răspuns:

Inainte sa te apuci de proteine uitate la poza asta:

http://www.davedraper.com/......aining.jpg

si la aceasta : http://gfx.aftonbladet-cdn.se/......55345w.jpg

N-as vrea sa te sperii, dar daca te apuci de sala si bagi in tine proteine si creatina risti sa ajungi si tu asa la batranete.Stiu ca pe tine acum te intereseaza sa arati cat mai bine, dar cateodata trebuie sa ne gandim si la efectele pe termen lung.

Si eu am facut sala 2 ani aproape si nu am luat nimica si sunt multumit de cum arat.Am doar 17 ani momentan si am tot timpul din lume ca sa mai cresc in musculatura.

Decizia iti apartine, dar parerea mea toate lucrurile la timpul lor.Eu personal am mai mare satisfactie sa stiu ca am ajuns cum am ajuns fara sa iau suplimente nutritive, acum depinde de la persoana la persoana cum gandeste;)

Bafta si ai grija ce faci:)

| Craiovamax a răspuns:

Nu ma supar pentru ca ai dreptate in legatura cu steroizii si naposim.
Am un coleg care ia proteine si creatina si dupa 3 luni de cand s-a lasat de sala arata ca un om gras, desi era foarte bine definit atunci cand facea sala.Depinde de la corp la corp treaba asta, la unii se vad actiuniile de acum in viitor, la altii nu se vad.Personal l-as sfatui pe Andrei sa ia proteine si creatina doar daca vrea sa se faca serios, pentru concursuri de culturism ( cel putin eu asa as face) dar e decizia lui ce face.

| Craiovamax a răspuns:

Cea mai buna solutie : Banuiesc ca oricum vrei sa mergi la sala, mergi la sala si discuta cu antrenorul de acolo. El este in masura sa iti spuna ce sa iei si daca are rost sa iei, poate proteinele pe care vrei tu sa le cumperi nu sunt atat de bune precum altele.

| AndreiXdeyu explică:

Hey de eu vreau doar proteina sa iau nu si creatina.