| lacaramioaralarisa a întrebat:

Am 16 ani, si nu mai am ciclu de sase luni din aprilie mai exact. nu am avut relatii sexuale, la doctor nu as vrea sa merg, ce sa fac dati.mi niste sfaturi ceva de la farmacie, si daca ar fi sa ma duc la doctor pot sa merg singura imi trebuie trimitete de la medicul de familie? Din pacate nu mai am mama iar cu mama vitrega nu prea ma inteleg. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau fiind vorba de niste tulburari hormonale mai grave consultatia ginecologica este absolut obligatorie. Nu trebuie sa ai nici un motiv de teama deoarece este bine sa stii ca nu ai nici un motiv sa te temi fiindca o vizita ginecologica decurge in modul urmator. Controlul ginecologic nu consta doar in examenul pelvian, adica in nici un caz doar al "pasaricii" unei fete virgine sau dezvirginate, nici prin examinarea "obligatorie" a sanilor sau a zonei vulvare si a celei vaginale, ci intotdeauna se incepe cu o parte introductiva in care in urma unei discutii complexe fata in fata cu medicul, acesta va schita un istoric medical de-al tau. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze asupra cazului : varsta la care ti-a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca exista cicluri regulate sau nu si cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te masturbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, bei sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste fie mama, fie o prietena si nu doresti ca medicul sa vorbeasca cu tine in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara in sala de asteptare. Oricum pe perioada consultatiei nu este admisa prezenta nimanui in cabinet. Daca esti virgina poti refuza sa fii consultata chiar si vizual, insa nu este indicat fiindca medicul nu doreste sa-ti vada cu orice pret/neaparat "pasarica" ta, deoarece a vazut sute sau mii de alte "pasarici" exact ca si a ta. De asemenea la solicitarea ta, medicul poate/este indreptatit sa spuna parintilor doar ceea ce incuvintezi tu ca poate sa le comunice/informeze, insa este obligat prin lege sa nu ascunda existenta unei sarcini. Vei fi dezbracata de la mijloc in jos, sau complet si vei imbraca un halat special, te vei aseza pe masa ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in suporturile metalice speciale, laterale in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa – va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Daca nu mai esti virgina s-ar putea sa doreasca sa-ti inspecteze interiorul vaginului si a uterului cu ajutorul sondei prin ecografie transvaginala. Examinarea interiorului vaginului nu doare deloc, doar ca s-ar putea sa simti un disconfort in momentul in care se introduc valvelor vaginale – instrumente sterile din metal sau plastic cu care se despart/indeparteaza peretii vaginului pentru ca medicul sa poata examina peretii vaginali si colul uterin in cazul in care nu mai esti virgina. Dupa incheierea consultatiei, medicul iti va comunica rezultatele observatiilor, investigatiei si, cauza urinarilor frecvente si in eventualitatea prescrierii unui tratament, va explica de ce a ales acest tip de tratament si ce urmareste prin acesta. De asemenea, el este obligat sa-ti precizeze daca exista efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor prescrise. Va trece foarte usor practic pe nesimtite deoarece va discuta in mod continuu cu tine.Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte nu se epileaza "pasarica" si nu este indicat sa folosesti inainte de consultatie spray-uri dezodorizante. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai peste 16 ani, de regula te va primi orice medic ginecolog fara sa fii insotita de parinti. Este recomandat sa fii insotita de o prsoana insa nu neaparat adulta. O consultatie simpla este in functie de renumele/reputatia medicului respectiv si incepe cam de la 80 de lei iar cu ecografie minim100 lei, iar o ecografie transvaginala are pretul de minim 120-150 de lei. Sunt cabinete ginecologice care accepta trimitere de la medicul de familie, si in acest caz preturile pot fi mult mai mici, iar la cabinetul ginecologic din spital pe baza de programare, poti beneficia de servicii chiar gratuite. Multa sanatate. Un exemplu de tarife poti gasi pe urmatorul site : http://www.ginecomed.ro/tarife-servicii/ginecologie.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul tau menstrual a fost mereu neregulat, se poate trage concluzia ca functionarea glandelor endocrine din organismul tau este deficitara/defectuoasa. In astfel de situatii/cazuri este vorba de functionarea defectuoasa atat a glandelor endocrine, dar mai ales a foliculului ovarian care nu reuseste sa maturizeze si din acest motiv nici sa produca ovule mereu la timp decat cu o anumita intarziere si din acest motiv apar diferentele uneori mari sau foarte mari intre lungimile ciclurilor menstruale. In cazul in care ovulele raman inchistate in masa foliculului ovarian, apare fenomenul denumit sindrom al ovarelor polichistice si din acest motiv apare si amenoreea adica lipsa menstruatiei pe perioade mai lungi sau mai scurte, uneori lungi de mai multe luni de zile. Daca SOP nu este tratat corespunzator afectiunea in timp evolueaza si uneori poate provoca chiar si sterilitate. Trebuie sa te prezinti la un cabinet, o clinica ginecologica pentru consultatie fiindca doar medicul ginecolog pe baza investigatiilor intreprinse si pe baza rezultatelor analizelor hormonale poate sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Afectiunea nu este deosebit de grava, dar totusi ar fi indicat sa nu amani prea mult vizita si consultatia medicala. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi cu tatal tau sau cu oricine altcineva apropiat din rudele tale. Pentru ca este ceva serios, dar nu cred ca este vorba despre ceva grav. Insa cel mai bine ar fi sa mergi la ginecolog, ca sa fi sigura!