| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si in vacanta de craciun am crezut ca in sf mi-am cunsocut marea dragoste prin intermediul unui prieten. El are 24 de ani e la facultatea de medicina in bucuresti.este un tip super, cand a stat in orasul meu mereu a spus ca este singur pentru ca nu are timp de o relatie si tot felul de abureli... mi se parea tipul perfect, singurul care stia sa ma bine dispuna orice ar fi fost.Nu stiam deloc ce sa vad chiar imi placea, asa ca m-am hotarat sa ii spun celui mai bun prieten al meu si al lui era prieten comun. A doua zi, acesta s-a dus la X si i-a spus ca eu il plac si eram si eu de fata... a ramas super uimit chiar nu astepta la asa ceva. dupa care mi-a spus caeu sunt un copil, am doar 17ani sa imi vad de liceu sa iau note bune...ma simteam groaznic, nici nu vreau sa mai imi amintesc...
De revelion a vrut sa ma ia cu el sa il facem impreuna. dar nu sa putut sa il mai facem impreuna.peste ceva timp X i-a pus prietenului nostru ca bate la pariu ca dupa ce el pleac la bucuresti la facultate o sa l uit ca sunt doar o copila si totul pentru mine este o joaca...
Dupa vacanta a venit si timpul sa plece la facultate... i-am dus dorul ff mult, eram obisnuita sa ma intln cu el in fiecare zi...In ziua in care ne-am luat la revedere mi-a spus ca, cu prima ocazie cand se va intoarce in oras ar vrea sa vb urgent intre 4ochi. A plecat 3zile nu am stiut nimic de el dar nici nu am vrut sa-l caut eu... d aceste zile m-a sunat el, am vb la tel o jum de ora dupa care mi-a cerut id sa vb e mess am vb o luna si ceva pe mess si prin msg.
Totul era ok ma asteptam sa fie ceva intre noi avand in vedere ca el a inceput sa ma caute dar...cand intr-o seara am vb cu el pe mess i-am spus pentru prima oara asa pe direct ca sunt indrgostita de el... dupa care el a ramas blocat si dupa cateva secunde ma ia cu vrajeala ca el nu l-a crezut pe prietenul nostru ca eu chiar sunt indrgostita... apoi mi-a explicat ca el nu are cum sa fie cu mine din cauza anilor si apoi ca m-a mintit ca nu are pe nimeni, cica are o prietena si tine foarte mult la ea si ca nu ar fi corect sa fie cu 2 fete in acelasi timp...
Stiu ca imi vrea binele mereu, mi-a dat sfaturi si mi-a zis sa las baietii, sa imi vad de liceu si multe altele...
Si acum, dupa ce a aflat tot acum 2sapt sau chiar 3, numai imi da nici un semn de viata nimic...nici pe mess nu ma baga in seama cand intru eu el iese sau probabil se baga pe invisibil...nu stiu ce sa fac deloc, ...probabil se simte rau pentru ca la inceput mi-a spus ca e singur si alte chestii...stau si ma gandesc daca oare i-a placut de mine la inceput ca alt fel nu cred ca avea de ce sa imi ascunda ca are prietena, nu stiu... dar daca avea, eu cred ca facea revelionul cu ea sau il suna vreodata pentru ca noi eram aproape toata ziua impreuna. dar asa nu stiu...sunt confuza, nu stiu ce sa fac deloc, va rog ajutati-ma.
Ce credeti ca as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Ai pute sa il asculti macar intr-o privinta sa te tii de carte, termini liceu, dai la facultate de medicina la bucuresti si daca e sa va reintalniti de bine daca nu, datorita sfatului meu sper, vei ajunge un medic renumit.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am inteles 2 lucruri bune:
1. tipul este de bun simt si (deocamdata) nu doreste sa-ti complce viata, cu o relatie, in detrimentul studiilor tale.
2. comportamentul si felul lui de a fi iti place foarte mult, este ca un exemplu de urmat.
Amandoua sunt insusiri f. bune, de apreciat si de ascultat (!) din partea ta.
Intr-adevar, acum inca esti minora, urmezi liceul, iar el facultatea. Este o diferenta de cca 7 ani intre voi, cre inca pare mare, dar cu timpul raportul de varsta va fi tot mai mic.
Idea este ca el doreste sa-si termine studiile si la fel si tine. Cu o asemenea mentalitate in fata, TU trebuie sa-i urmezi sfatul si asteapta.
Mentine o relatie distanta cu el, de prietenie si urmareste-l.
Daca este sortit tie, si el si tu veti simti acest lucru si cu timpul aceasta prietenie se va solidifica, iar el te va sprijini, indruma si la inceputul carierei.
In caz contrar, dupa un timp, aceasta prietenie se va slabi si-ti va ramane o amintire frumoasa, iar el o persoana etalon in viata ta.
Depinde DOAR de atitudinea ta!

| borsec a răspuns:

Mai nu stiu ce sfat sa-ti dau in situatia asta... e ceva cam putred cu baiatul asta, ascunde ceva, eu zic sa-l uiti... mai ales ca nu mai stati nici in acelasi oras si e mai greu sa si va vedeti, dapai iubii.

| LoryM22 a răspuns:

Eu zic sa-l uiti si la facultate o sa gasesti multi baieti, multe caractere, ai ce sa alegi, e diferenta destul de mare intre varste, eu te vede ca pe o amica.

| nicky a răspuns:

In primul rand poate te vroia doar ca amica si prin asta ti-a dat de inteles prin mai multe feluri. Sunt oameni care se plac si tin f. mult uni la alti dar doar ca amici si alti ca iubiti. Probabil asta simte si el pentru. Oricum draga mea iubirea la distanta nu prea merge e si zicala "ochii care nu se vad se uita". Daca ti-e sortit sa fiti impreuna veti fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasal pe el sa te caute daca te cauta inseamna ca ii e dor de tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea sa il uiti omu e prea frustrat si cu astia n-ai cum sa te joci ambitia lor e sa iti spele creieru sa te faca sa ai o parere buna despre ei dar ei de fapt sunt niste ratati

| cube a răspuns:

Asta da dilema, tu chiar crezi ca un tip de 24 de ani se incurca la o relatie pe messengger?