| jack733 a întrebat:

Buna am 17 ani si simt ca nu ma pot concentra.De fiecare data cand fac teme gresesc odata la doua secunde.Si nu greseli la formule complexe ci mai degraba pun + in loc de minus si cand vreau sa scriu ceva ma pierd ca gandul si ma trezesc scriind altceva. Si de fiecare data cand ma concentrez ma blochez.Din cate stiu inainte nu eram asa.Problema este si mai mare deoarece nu se aplica doar la invatat.Cred ca am probleme de atentie.Acelasi lucru il patesc si cand merg pe bicicleta de exrmplu.Si stim cu toti ca sa fi cu bicicleta pe strada si sa nu fii atent poate duce la diverse chestii.
Puteti sa ma ajutati. Vreau neaparat niste sfaturi.Caut pe net de cateva luni si nimic nu merge.Stiu ca pot sa ma concentrez mult mai mult dar nu reusesc orice as face si credeti-ma am incercat cam tot, mai putin suplimente pentru minte.

3 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Cand iti faci temele incearca sa te concentrezi, sau odihneste-te inainte de a te apuca de invatat sau facut teme. Asta ar putea fi un factor care te influenteaza, oboseala.
Acum cu bicicleta nu stiu ce sa zic, dar ar fi bine sa fi atenta sa nu se intample vreo nenorocire. Toti mai suntem distrasi de lte lucruri sau ne pierdem prin ganduri dar trebuie sa incerci sa te concetrezi mai tare cand este nevoie si sa nu te mai lasi distrasa de orice lucru.
Un alt sfat ar fi sa vorbesti si cu parintii tai in legatura cu aceste probleme. Ei sigur te pot ajuta extrem de mult. Si evident, nu ii minti cand le spui aceste probleme vorbeste cat mai deschis cu ei, deoarece te vor intelege.
Un ultim sfat, cu acordul parintilor ai putea lua legatura si cu un psiholog. Mult succes!

| AleAlex18 a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog, cu siguranta o sa te ajute!

| IXIAlinIXI a răspuns:

Poate ai sa zici ca vorbesc prostii dar daca vrei sa iti sporesti atentia incearca jocurile video, exemplu: League of Legends, Cs:go, ceva care necesita reactii rapide... ele ajuta foarte mult la antrenarea creierului doar si cu 2 ore pe zi, vorbesc din perspectiva unui elev de nota 10 la mate big grin...

Si inca o chestie, daca nu esti atent pe bicicleta incearca sa te mai departezi de la gandurile care impun probleme complexe in timpul altor activitati... cum spuneam aici ajuta mult jocurile video, bafta ^^