| Oglinzanu_Adina_1999 a întrebat:

Am 18 ani, mi am început viata sexuala de vreo 4 luni, ultimul act sexual l am avut acum doua săptămâni, iar la cel anterior, am avut o problema, s-a rupt prezervativul, l am verificat, era uscat în interior, nu își dăduse drumu. Țin sa menționez ca nu am un cm regulat, luna trebuia mi-a întârziat o săptămână iar luna asta 3 zile, încă aștept, simptome as avea, dureri de burta, sânii...am făcut și teste de sarcina, au ieșit negative. În momentul de fata, sunt sub tratament pentru o infecție urinara. Exista riscul sa fiu însărcinată?

2 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

O recoltare de sânge ți poate confirma asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina se face dupa 7-10 zile de intarziere!
Evident tu ai facut testul de sarcina cu mult inainte de termen, deci, a iesit negativ, chiar daca esti insarcinata.
Totusi, avand un ciclu neregulat, nu se poate calcula perioada fertila si nici zilele acnd este posibila sa-ti vina menstra. Ca atare, trebuie sa folosesti intotdeauna protectie, daca nu vrei sa ramai gravida.