| CarminaDenisa13 a întrebat:

Am aproape 16 ani si am o problema.Nu stiu cum sa imi controlez gandurile.Mereu ma gandesc ca de exemplu ca o sa ma inrosesc cand incep sa vorbesc cu cineva si mi-e frica ca se va chiar intampla asa.Si nu am cum sa imi scot din cap aceste lucruri. Orice as face, nu pot uita de aceste ganduri negative.Si sincer mi se pare foarte greu sa traiesc asa si sa nu ma lase in pace gandurile negative.As face ceva daca as stii ce.Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

O modalitate de succes este sa incepi incet cu incet sa conversezi cu toate persoanele care-ti ies in cale, de exemplu cu vanzatoarea de la magazin, cu profesorii, cu colegii, cu absolut orice persoana iti iese in cale (desigur, nu ma refer sa incepi sa vorbesti de nebuna cu toate persoanele de pe strada) asta e cea mai buna modalitate, vorbesti lucruri simple, astfel castigi incredere in tine si nu vei mai avea aceasta problema niciodata.

| SSJGohan3 a răspuns:

Cel mai usor iti este sa vorbesti cu un psiholog pentru rezolvarea acestor probleme. e doar o mica problema de acceptare a emotiilor, ele te impiedica sa iti desfasori activitatea in mod normal, e ceva usor de tratatwinking am avut o chestie asemanatoare dar mai complexalaughing)