| Ana47 a întrebat:

Am inceput de cateva saptamani o "dieta". Dimineata mananc un iaurt cu fructe, cand ajung acasa mananc 2 dovlecei (fara ulei, fara sare) cu iaurt simplu, beau cel puţin 2 litrii de apa iar la o ora dupa ce mananc fac o ora jumate de sport. Paine si sucuri nu mai consum de ani dar am exclus complet sarea, zaharul, uleiul, dulciuri, fast food etc. Ideea e ca ieri am clacat si dupa incercarea de a gati ceva fara cele de mai sus am mancat o punga de pufuleti si o pizza, si cum asta nu ar fi de ajuns, nu mi.am facut nici exercitiile si ma simt foarte vinovata doar ca nu stiu ce ar trebui sa fac. Stiu ca nu e tocmai o întrebare dar astept sugestii

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

N-ai de ce sa te simti vinovata.
E normal sa mai faultezi si sa-ti faci o pofta din cand in cand.
Daca chiar te simti atat de vinovata, fa-i maine sport mai intens decat in general. Daca te tii de dieta pusa de tine, e super bine, si-ti permit o data pe saptamana sa-ti faci o pofta. Se numeste balanta. happy In unele zile e normal si omenesc sa gresesti sau sa renunti la dieta.
La fel cum a si zis Greta, dieta ta este cam saracacioasa. LA pranz mai mananca si cate un piept de pui sau chiar pulpa facuta la gratar, fara ulei cu o salata verde langa.
Sau peste, care poate fi facut asa incat sa fie si gustos in o gramada de feluri.

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba iaurtul cu fructe cu un iaurt grecesc sau iaurt simplu, pentru ca cel cu fructe este plin de zahar si prezervative.

Cat priveste gafa de ieri, nu-i nimic, 1 zi de destrabalare in 3-4 saptamani, nu-i mare problema!
Totusi, dieta ta este extrem de saracacioasa atat in vitamine cat si in nutrienti. Nu slabi si te anemia, ca iti darami sanatatea, mai ales daca faci si atata sport si nu-ti hranesti corpul!
Ai nevoie de portii mici de carne si vegetale de toate soiurile.
Mananca 1 masa pe zi de carne fiarta sau fripta de pui, curcan sau peste, fara pielita bineinteles, cu o salata de cruditati. Adce aport caloric maricel, dar sunt hranitoare, satioase si iti suporta corpul, mai ales daca il pui si la miscare.

1 răspuns: