| Alexutzy_8256 a întrebat:

am luat o nota mica la scoala si nu stiu cum sa le zic parintilor, le-am mai spus de note mici dar acum ma simt ciudatcrying...atunci nu mi-au zis nimic, acum credeti ca o sa imi zica? ajutati-ma va rog.am 12 ani si sunt clasa a6ahappy. va rog...

Răspuns Câştigător
| MsdfdsSeArde a răspuns:

Deci, daca parintii tai nu ti'au spus la ultima nota nimica... inseamna ca nici la asta nu o sa se supere. De fapt parintii sunt chiar tristi cand isi vad copii suparati din cauza notelor si de aceea nu vor sa agraveze si ei situatia. DAR, mai sunt si unii parinti COMPLET RETARDICI care ajung sa isi bata copii pentru o nota proasta. Deci acei parinti dupa parerea mea sunt cei mai prosti oameni angryangryangry

sper ca te'am ajuta By3. Si bftwinking

| ValiPreda a răspuns (pentru MsdfdsSeArde):

Ba parintii mei m-a bat de ma omoara daca iau o nota sub 7... ce sa fac?

8 răspunsuri:
| FFAP a răspuns:

Hey... e mai bine sa le spui decat sa le ascunzi. Intr-un final tot vor afla. Prima mea nota din liceu a fost 4, la geografie. Nu invatasem nimic ziua precedenta si mama insista continuu: "invata-ti ca o sa te asculte!". Cu siguranta vei avea o slabiciune atunci cand vei merge sa le spui, o frica, si o sa vada ca esti suparata pentru nota respectiva. Daca pana acum au fost iertatori, vor fi si de acum inainte...pana la urma, notele nu prea reflecta de stii, ci mai mult cat de mult te-ai robotizat de cand ai invatat scoala. Ai sa vezi pe viitor ca nu toate materiile iti folosesc, pe langa asta nu la toate inveti lurcruri de care ai nevoie. Multe materii, le faci de-a dragul profilor. Bafta multa cu scoala, si nu uita ca dupa orice furtuna apare soarele! Mai ai 1 luna sa-ti refaci media!

| CrazyLife a răspuns:

Cam aşa e , minciuna are picioare scurte . Toţi avem momente în care mai luăm câte o notă mică , fie din cauză că nu ne-am pregătit îndeajuns , fie că poate unii nu vor etc . Nimeni nu e perfect aşa că dacă greşim putem învăţa din greşelile noastre . Dacă mama a trecut cu vederea peste o notă mică,asta nu înseamnă că asta trebuie să ne facă să ne gândim că o să ne ierte mereu , pentru că ea ne vrea binele întotdeauna! Bineînţeles , obţinerea notelor proaste nu trebuie să devină un obicei! Învăţăm pentru noi , nu pentru părinţi! De aceea este bine să le spunem părinţilor orice notă mică luată indiferent dacă ne e frică sau nu pentru că altfel tot vor afla şi atunci va fi mai rău! Baftă la şcoală şi multe note mari!

| EMYnescu a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa le spui pentru ca tot vor afla mai devreme sau mai tarziu si vezi si tu cand sunt intr-o dispozitie mai buna si zile eu asa fac si sa stii ca si eu am luat nite mici tot 12 ani am. plz funda :03

| cισcσℓαтαﺕαєяαтα a răspuns:

Buna!happy Spune`le cand ai luat o nota, pentru ca oricum or sa afle, si daca afla de la altcineva e mai rauhappy. Spune`le ca o sa o indreptiwinking, si o sa iti dai silinta mai mlt.

Bafta!kiss

| Pana_Monica_Valentina_1993 a răspuns:

Si eu am luat prima mea nota mica pe 03.03.2014.ciudat nu? apropo sunt clasa a 5a! :'(

| Lavvvvvvvvvvvvvvi a răspuns:

Pai spune-le atunci cand sunt linistiti sau plictisitii laughing eu le-am spus alor mei de un 5 iar tata m-a facut ''zapacita'' totusi a reactionat mult mai bine de data astalaughing

| Alexutzy_8256 explică:

Multumesc pentru sfaturile voastre>big grin