| Salluty a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cand eram mica, o persoana pe care nu o mai mentionez mi-a distrus toata încrederea in mine... m-a facut sa ma simt ca un nimic, de parca nimic din ce faceam nu era bine. Atunci eran mica si acest lucru m-a afectat foarte mult. Incet, incet, am inceput sa ma simt incomod in preajma oamenilor, fiind speriata ca ma vor judeca. astfel am ajuns sa-mi modelez comportamentul si personalitatea in functie de anturaj, pentru ca ma simteam mereu in plus, o neintegrata. Deja au trecut multi ani, m-am mai maturizat, dar tot am ramas cu nesiguranta. Nu mai stiu cine sunt. Intrebarea "cum ar trebui sa fiu" m-a preocupat prea mult timp. Mi-e frica sa socializez. mie nu-mi place persoana mea, de ce ar placea-o altcineva? Am impresia ca-i incomodez pe toti cei din jurul meu... aveti vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna!
In primul rand pentru a te putea corecta trebuie sa-ti dai seama ce nu -ti place la tine. Odata ce ai descoperit o anumita greseala corectarea acesteia va fi cu atat mai usoara.
Incearca sa uiti ce s-a intamplat,lasa trecutul sa fie trecut si prezentul sa fie prezent,stiu ca este greu dar macar incearca... Ce faci,faci pentru tine nu pentru altii. Daca gresesti atunci te ridici,daca te murdaresti de praf atunci te scuturi,nu e nimic daca gresesti,toti facem greseli,important este sa nu ramai jos ci sa te ridici. Acea persoana a fost inconstienta de ce ar putea sa-ti faca prin acea atitudine,vroia sa aiba doar ea dreptate,cu toate ca si tu aveai,chiar daca erai mai mica. Era o persoana slaba si vroia sa se simta bine facandu-te pe tine sa te simti rau...
Esti cine vrei tu sa fii, nu conteaza ce ai fost ci doar cine esti. De exemplu... Daca am fost prieten toata viata cu cineva si maine vine la mine sa ma omoare atunci sincer, mai conteaza ce a fost in trecut?
Daca cineva a fost rau cu tine toata viata si daca iti cere scuze si spune ca vrea sa fiti prieteni atunci il accepti?
Pentru mine trecutul nu conteaza atat de mult.Ce e trecut este trecut si atat, nu ai cum sa-l schimbi. Prezentul si viitorul sunt importante.
Incearca sa fii optimista, sa gasesti persoane de incredere alaturi de care sa te simti bine. Socializeaza la inceput cu cateva persoane mai de treaba si dupa extinde-te si la alte persoane dupa ce te-ai acomodat.

Succes!

3 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Buna,in primul rand trebuie ca tu sa te simti bine in pielea ta, odata ce te vei simti bine in pielea ta vei vedea ca iti vei recapata increderea in tine. Fa-ti ceea ce iti place, gaseste-ti prieteni in care sa aveti ceva in comun etc, hai ca se poate fii increzatoare

| SergiuBoss11 a răspuns:

Cum spunea marele intelept Confucius "daca tu nu te respecti nici ceilalti nu te vor respecta pe tine".Ce-i drept, nu poti face pe toti sa te placa, dar totusi exista foarte multi oameni care te pot iubi pentru ceea ce esti tu, copilo, indiferent cat de diferita esti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!