| anonim_4396 a întrebat:

Bunahappy am nevoie de ajutorul vostru
Ma simt aiurea nu imi place cum arat si nu e asa de simplu ma urasc (detest) plang mai mereu din cauza asta mi-e frica sa ma uit in oglinda si va scriu cu lacrimi in ochi trebuie sa scap de asta sunt perfectionista nu imi place cum stau hainele pe mine imi cumpar le port de doua trei ori su nu mai imi plac parul toata ziua il fac cu placa l-am distrus e despicat nu pot sa il aranjez nici cum sa ma tung nu e o optiune pentru ca si asa imi e prea scurt pe fata am multe alunite am chiar si o cicatrice din urma unei operati nu se prea obeserva, alunitele multor lume li se par dragute dar mie nu ..am tot ce imi doresc nu vreau nimic altceva dar problema asta incerc sa o rezov de mult timp cred ca numai in psiholog ma poate ajuta dar nu vreau sa merg! Nu pot corecta asa zisele defecte am incercat dar nu pot ma simt mereu prost nu ma pot distra nu imi place sa ies cand ma cheama cineva in oras zic mereu aceleasi cuvinte "nu am cu ce sa ma imbrac"am o multime de haine mereu imi cumpar ceva nou si imediat nu mai imi place si plang deja m-am saturat si eu de mine! Un sfat vreau sau ceva site care sa imi readuca increderea in mine sa fiu multumita asa cum sunt eu.

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ce pot spune,nici mie nu imi placea cum arat,uram felu cum aratam,mi-am gasit un stil care chiar il iubesc,ma ingrijesc cu grija,cu iubire chiar.
Ma port barbierit in cap, cioc, mustata, iubesc sa am grija de chipul meu,de felul cum arat, adica imi place cum imi sta,sunt mare de statura etc.
Si eu pana mi-am gasit stilul asta a durat,e un stil usor extravagant,adica... multa lume se uita urat la mine cand ma vede iarna ras in cap,insa eu le zambesc ironic tongue
Cand sunt intrebat " de ce te barbieresti in cap asa des?" eu am un raspuns ironic " Fac economie la sampon " si le mai bag si faza "dimineata cand ma spal pe ochii ma spal si pe cap " capul sus,toti avem defecte, nu prea ma ajuta corpul insa chipul cu siguranta o face, am niste sprancene usor ridicate happy ochii albastri, buze finute devil deci... ma ajuta alte chestii happy
Sunt si mare de statura, impunator, gasesteti atuurile, toata lumea avem ceva frumos in noihappy unii la exterior alti la interio unii la amandouahappyDeci. ai grijalaughingcat despre psiholog, ii dai o caruta de bani sa iti spuna ce ti-am zis si eu.

| Liviu a răspuns:

Nu e de ajuns sa incerci,trebuie sa poti dragutatongue adica... toti avem defecte,toti avem complexe(sau aproape toti)
Acei oameni care ii vezi tu 'perfecti' au ceva ce le lipsesc,au ceva dupa care tanjesc,ceva ce pentru mine,pentru tine,pentru alti,poate fi banal,insa pentru ei par a fi totul,fiecare avem ceva ce alti nu au.
Putem spune ca sanatatea ar fi unul din acele lucruri "banale" pe care noi nu le vedem cand suntem sanatosi, poate unii oameni ar da ORICE pentru o zi la viata, iar noi ne uitam ca avem nasu prea mare, sau ca nu avem sanii, sau ca nu avem barba(in cazu meu) sau altele, uneori trebuie sa fim recunoscatori pentru ceea ce am primit(ironic ca spun eu asta)

| ancaval a răspuns:

Mai bine du-te la psiholog, daca nu vrei sa ajungi sa ai probleme mai mari. Tie nu-ti place de tine, trebuie sa te accepti asa cum esti. Singura sau cu ajutor, depinde de tine. Daca tu crezi ca nu poti singura, cauta ajutor de la cineva pe care cunosti.

Numai bine! Si inca ceva, nu conteaza cum arati, conteaza sa fi tu insuti.

| ancaval a răspuns:

Inteleg.ce pot sa fac eu? daca as putea te-as ajuta sincer. Stiu prin ce treci, eu la fel am trecut prin multe, nu are rost sa ma lungesc aici. Da sa stii ca nimeni nu-i perfect, tu te strezi ca nu iti sta parul bine sau hainele? Alti se streseaza ca nu au ce pune pe masa. Crede-ma nu are rost pentru atata sa te framanti. Daca te pot ajuta, raspunde-mi inapoi, orice intrebare ai avea.

| ancaval a răspuns:

Pai de ce nu incerci la pishologul scolii? Uite, noi nu prea te putem ajuta, doar cu sfaturi. Cred, ca ar fi mult mai bine daca te-ai duce la pshilog, ar vorbi cu tine, te-ar intelege si te-ar face sa te cunosti mai bine pe tine si sa te accepti asa cum esti. Fa cumva si du-te. Nu are rost sa te stresezi, stresul nu-i bun deloc.

Numai bine!

| minho a răspuns:

Pai nu stiu adica chiar arati rau sau totul este in mintea ta? Incearaca sa vorbesti cu prietena ta cea mai buna in care poti avea incredere si sa-ti dea un sfat noi asa fara sa-ti cunoastem cu adevarat situatia nu te putem ajuta.Bafta!

| minho a răspuns:

Pai poto afla de la un prieten dupa cum ti-am zis, cel mai bun prieten este cel care te poate ajuta.Ai un prieten nu-i asa?

| minho a răspuns:

NU un prieten adevarat iti spune intotdeauna adevarul si te ajuta la nevoie.Dar nu prea se gasesc prieteni adevarati in zilele noastre.

| BiancaaaO a răspuns:

Consulta un psiholog happy el sigur te poate ajuta. e o obsesie cam grava asta cu aspectul fizic... ajungi sa te mutilezi. nu fa asta! cere sfatul psihologuluihappy fiecare haina noua cumparata gandeste-te ca e o sedinta la psiholog big grin ce preferi? haina sau fericirea? mult succes! ai grija de tine! :*

| Clape a răspuns:

Totul este un joc creat in mintea ta

| dki a răspuns:

Depinde poate ca e totul doar in mintea ta..esti prea perfectionista... posteaza si tu o poza

| dki a răspuns:

Ce varsta ai?

| dki a răspuns:

Totul e doar in mintea ta

| vickysuper a răspuns:

Nu trebuie sa te simti prost. Trebuie să te gîndești că nu toți pot fi ca tine. Poți să îți imaginezi că ai un prieten invizibil. Eu cred că cineva mă pândește. Nu-i numai decît să consulți medicul-psiholog.
zii mamei tale poate te ajută. Nu uita avem o viață și trebuie s-o trăim.