| madalinaandra0705 a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi va rog,tatal meu e plecat de mult timp in Germania,eu sunt acasa cu mama, bunici si una dintre matusi, in acest timp am cun un baiat cu care sunt de 9 luni impreuna,ne intelegem super bine si ne ajutam reciproc la orice,si ultuma picatura de apa as imparti-o cu el sad...dar din pacate tata nu stia de aceasta relatie,dar a aflat de la matusa mea,care ia mai spus ca eu nu mai ascult pe nimeni si fac ce vreau ceea ce nu e adev,nu merg in cluburi decat din an in pasti,la scoala invat nu am treaba nimanui,si din cauza vorbelor matusi mele m-am certat cu tata,de fapt tata a inceput sa ma ameninte ca, cand vine acasa o sa vad eu si din astea chiar nu stiu ce sa fac imi vine sa fug de acasa si am mai avut o tentativa, sunt foarte suparata pe matusa mea...un sfat va rog.dau funda crying

3 răspunsuri:
| AndradaE a răspuns:

Nu ai precizat cati ani ai, dar cred ca tatal tau a reactionat asa pentru ca era socat. Poate se impaca cu ideea si trece peste, iar faza asta cu fugitul de acasa, ramai si rezolva problemele, o sa fii mult mai impacata decat daca fugi de ele. Succes. happy

| Kent_Veronika_1984 a răspuns:

Spune-i matusi tale ca tu in viata si in deciziile tale vei fi de 10! explica-i ca e ceva serios, dar nu trebuie sa-i spui chiar tot, intelegi tu! cred ca tatal tau te-a speriat! daca nu te droghezi si nu incalci legea restul e permis! exagereaza matusa ta! tatal tau va intelege!

| Mahima a răspuns:

Te precipitezi! Nu e necesar sa fugi de acasa.S-a enervat din cauza ca matusa ta e mult mai matura si deci mai credibila.Dar te asigur ca se va mai calma.Si atunci cand se va intampla asta tu incearca sa ii explici cat se poate de frumos si de calm motivele pentru care i-ai ascuns relatia, precum si partea ta de adevar. Spune-i ca nu ai avut niciodata intentia sa il superi ci doar ti-a fost teama de reactia lui. Cere-i iertare si roaga-l sa te inteleaga si pe tine, nu doar pe matusa ta.Te asigur ca se va inmuia.Plus ca mereu e bine sa rezolvi lucrurile pe cale amiabila. Daca ai fugii de acasa el va vedea in continuare cu ochi rai relatia ta cu acest baiat si nu il va agrea niciodata.Pari micuta asa ca nu te grabi sa faci pasi necugetati.Bafta!