| Alexyyyyszz a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru! Deci eu am o fire mai sensibila,iar mama mereu spune ca ar trebui sa fiu mai comunicativa,sa nu fiu rusinoasa etc. Vreau sa ma schimb,sa fiu altcumva,sa nu iau pe suflet comentariile negative sad. Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| CNicoleta a răspuns:

Oh my goodness! Prima oara cand am vazut intrebarea ta am crezut ca am postat-o eu, adica la fel eram si eu. Stiu ca este greu, dar trebuie pur si simplu sa ignori comentariile...mai putin placute ale celorlalti, ce-i drept nici eu nu am putut face asta de la inceput, de multe ori imi propuneam asta si atunci cand iar mi se intampla sa ma critice cineva imediat cedam. Si nu stii cum e ca si diriginta sa iti spuna ca ar trebui "sa fii altfel", in ora de dirigentie iar apoi sa incepi sa plangi in fata colegilor... akward! Dar uite, eu am inteles un lucru important din toate astea: nu trebuie sa te schimbi niciodata pentru ceilalti, fii tu insati si treci peste critici, fii puternica. Nicinu stiu de cate ori, imediat ce am ajuns acasa, m-am aruncat cu fata in perna si am inceput sa plang. Faptul ca esti rusinoasa nu-l poti schimba, e patologic, si sunt sigura ca poti fi mai comunicativa, trebuie doar sa ai fie o prietena, fie o colega de banca foarte vorbareata. Daca esti la fel ca mine atunci clar nu te descurci sa te "introduci" in conversatia unui grup pentru ca nu te simti la locul tau, trebuie doar sa fii TU, nimic altceva. Daca ceilalti te plac atunci te vor accepta asa cum esti happy

2 răspunsuri:
| nowar a răspuns:

Mi se intampla la fel, desi nu as prea o consider 'o problema'.Mi s-a zis de foarte multe ori ca sunt mult prea timida, asta venind din partea tuturor celor din jur.Cum ti-a zis si ChioNicoleta98, asta tine de fiecare om in parte. Eu personal, nu imi prea doresc sa ma schimb desi anul asta chiar mi-am dorit, mi-am dat seama ca nu am de ce sa le fac pe plac altora.Atata timp cat eu ma simt bine in pielea mea, nu cred ca ar trebui sa ii deranjeze pe altii.Intr-adevar anul asta am stat pe langa niste prieteni care sunt mult mai vorbareti decat mine si asta m-a transformat si pe mine intr-o alta persoana, nu stiu daca a fost ceva brusc sau pe moment dar sunt sigura de un lucru : ca inca nu am scapat de timiditate chiar daca sunt mai vorbareata.Mai este o chestie pe care am observt-o, daca toti iti spun '' Vai, nu e bine trebuie sa ai mai mult tupeu, esti prea sensibila ..bla bla '' Pana atunci iti doreai sa faci intocmai dar parca parerea lor te enerveaza si mai tare si iti dai seama intr-adevar ca ei vor ca totul sa fie o schimbare brusca, a 2-a zi sa devi alt om.Acest lucru nu este posibil si daca ei nu accepta trecerea ta treptata, e in zadar si chiar si asa, nu poti sa scapi de timiditate foarte mult, e o parte din tine. Intr-un fel o consider o calitate depine cum vede fiecare lucrurile, prefer sa fiu diferita intr-o lume asa 'copy paste' thinking

| Alexyyyyszz explică (pentru nowar):

Multumesc mult de tot! :*