| Baiattt a întrebat:

Sunt foarte timid si nu prea am incredere deloc in mine.Ce am constatat in ultima vreme este ca parca as avea o gura robotica laughing... adica efectiv atunci cand vorbesc parca nu simt nimic adica sa curga prin mine vorbele alea sa le simt straight face emotiile sau cum sa zic... dar efectiv observ ca vorbesc doar asa robotic straight face si poate si din cauza asta sunt timid si mi-e frica sa spun ceva sau sa ma afirm sau etc straight face.
Poate e si din cauza ca m-am izolat mai mult timp si nu prea am comunicat si nah straight face sau spun prostii sau?straight face

1 răspuns:
| Panaite_Andra_1996 a răspuns:

Nu spui prostii, stiu cum te simti. Esti timid, iti e mai greu sa te deschizi in fata celorlalti pentru ca ti-e frica de ce ar putea sa creada despre tine si involuntar dai un raspuns robotic, cat se poate de comun ca sa nu-si faca ceilalti o parere gresita despre tine. Nu simti cu adevarat ceea ce spui si nu e bine. Incearca sa te deschizi mai mult si sa spui ceea ce simti fara sa-ti fie frica de opiniile celor din jur ca nu te mananca. Mai bine sa nu te placa pentru ceea ce esti decat pentru o personalitate robotica, ceea ce nu cred ca va fi cazul. Fii tu insuti si o sa vezi ca o sa fie mai bine.

Sau daca raspunzi robotic din alte motive cum ar fi tristetea sau depresia pur si simplu recunoaste asta in fata prietenilor tai si incearca sa-ti revii. Succes!