| Andreea20000 a întrebat:

Buna!

Am o dorinta arzatoare si doresc sa mi indeplineasca, dar nu stiu ce sa fac.Sunt foarte credincioasa si ma rog, dar dorintele mele tot nu se indeplinesc, poate unele da, dar altele nu. Voi cum va rugati si ce faceti ca Dumnezeu sa va asculte dorintele si binevoirile?

14 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu vrea sa-ti dea un anumit lucru, poate ca acel lucru nu e pentru tine"
Nu poti stii intotdeauna ca ceea ce iti doresti, e si ce ai nevoie.Si eu mi-am dorit lucruri si am suferit pentru unele,si m-am rugat sa treaca,sa fie bine, sa nu mai doara si da, m-a ajutat.Mereu m-a ajutat.Nu am cerut nimic egoist sau material.
Ieri pe zi vorbeam cu cineva,si la un moment dat face"de ce nu ma asculta? de ce nu ma aude? Unde e cand am nevoie? Ma rog si n-are efect..."-nu asa te rogi,asa doar iti aduci frustrari si ura, dezamagire. Daca te rogi fa-o din suflet, nu citind de prin carti sau de obligatie pentru o dorinta.Nu e duhul din lampa, e Dumnezeu.

| TeddyAn a răspuns:

Dumnezeu dă, dar nu bagă în traistă. Cum ar fi dacă am câştiga toţi la loto? Viaţa nu e un desen animat.

| Millanteria a răspuns:

Buna.
Dumnezeu ne indeplineste dorintele cand crede EL. Noi nu trebuie sa ne rugam pentru a ni se indeplini dorintele, adica, cum ar veni: nu ma mai rog decat daca mi se indeplinesc TOATE dorintele.
Crede-ma, daca te rogi in continuare, D-zeu ti le va indeplini pe toate, dar cand crede EL.
Uite un exemplu: Anul trecut am fost la Baile Felix si am avut un accident, iar eu m-am lovit la coloana(destul de tare).In fine, dupa cateva saptamani mi-a trecut. Iti dai seama ca dupa ce era sa murim(eu si familia mea), in niciun caz nu ne mai gandeam ca vara asta vom mai merge noi undeva. Eu, totusi m-am rugat la Dumnezeu, si, vara aceasta am fost la mare, am ajuns cu bine acolo, si inapoi acasa la fel(precizez ca locuiesc in Bacau), dar, inainte sa plecam la mare ne-a facut un preot rugaciune de calatorie, si noi ne-am rugat mult si mi s-a indeplinit dorinta. big grin
Sper ca nu te-am plictisit. Numai bine. Doamne Ajuta.

| Geotr a răspuns:

Nu exista un mod anume.Eu de exemplu am avut o dorinta pe care mi-am pus'o acum aroape 8 ani, si in fiecare zii de atunci m-am rugat sa mi se indeplinesca si incepeam sa imi pierd speranta iar acum cateva saptamani mi s-a indeplinit.Si crede'ma era ceva imposibi, iar Dumnezeu mi-a dovedit ca nimic nu este IMPOSIBIL.Deci,chiar daca dureaza mai mult,intr'un fel sa altul, acea dorinta se va implinii.
Si nu uita:Ai grija ce iti doresti, ca se poate implinii.

Răspuns utilizator avertizat
| stefania1997 a răspuns:

Buna.si eu ma rog si nici mie nu imi asculta toate dorintele... El ne spune ori da ori nu, ori mai asteapta.El face ceea ce este mai bine... funda?

| manuelaaa a răspuns:

Buna andreea!
Eu mi-am dorit ceva foarte mult, rugandu-ma cu lacrimi in fiecare zi, cu sufletul.Incearca sa faci asta,sa il implori pe Dumnezeu sa te ajute,si,poate te va ajuta.Dar dorinta mea, s-a dovedit ca nu mi-ar fi facut tocmai bine, din contra.De aceea nu mi s-a indeplinit niciodata, iar acum ii multumesc lui Dumnezeu ca a avut grija de mine si nu m-a ascultat atunci cand nu ceream ceea ce era tocmai bine.Roaga-te din suflet, nu te gandi la altceava.Roaga-te cu capul in partea de est,si gandete-te bine la ceea ce zici. Daca nu ti se indeplineste,gandeste-te de ce nu a vrut Dumnezeu... Oare nu cumva te-ar fi afectat pe viitor? Nu cumva ar trebui sa te desurci fara,si mai ales, ai fii meritat?
Sper ca te-am ajutat, si mult succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata te inteleg si eu in momentul asta astept sa mi se indeplineasca una, daca chiar doresti din suflet asta se va indeplini cand va fi timpul, am avut o dorinta si sa indeplinit aproape dupa 4-5 ani, alta sa indeplinit dupa 2 ani, alta dupa un an, alta dupa tot 2 ani, alta tot un an, sper ca nu team plictisit, dar am vrut sa iti spun ca daca chiar iti doresti mult asta se va indeplini la timpul ei, eu am avut de asteptat pentru lucrurile care mi le-am dorit asa mult, dar daca este doar o dorinta de moment si vei alege sa renunti la ea nu se va mai indeplini. funda?

| brokxy a răspuns:

Buna Andreea.Pai da, Dumnezeu ne indeplineste unele dorinte.Altele nu pentru ca nu toate dorintele sunt bune pentru tine. Uite ati dau o rugaciune e pentru Sfanta Rita. Sfanta dorintelor imposiblie.Novenă care se face 9 sau 15 zile consecutiv sau în zilele de joi.

Sub povara durerilor şi a încercărilor, alerg la tine, o Sfântă Rita, care eşti numită Sfânta imposibilului, la tine vin cu mare încredere ca să ma ajuţi în necazul de faţă (se spune necazul).
Te rog, eliberează-mi inima de focul încercărilor, căci pretutindeni e înconjurată de strâmtoare.
Ia-mă sub ocrotirea dragostei tale şi opreşte izvorul lacrimilor mele, căci toată oboseala mea a fost zadarnică.
Pentru a-mi câştiga numai o rază de mângâiere mă încredinţez ţie
(se spune necazul).O, tu Sfântă Rita, care eşti avocata cazurilor disperate şi grave, nu este posibil ca numai eu să nu fiu ascultat(ă) şi să nu găsesc la tine mângâiere şi ajutor. Tu îi ajuţi pe toţi cei care aleargă cu încredere la tine. Ascultă-mă şi pe mine şi împlineşte-mi cererea, atât de miraculos cum numai tu ştii să o faci.
Învredniceşte-mă şi pe mine a-ţi cânta imnul tău de laudă,
de mulţumire şi de recunoştinţă.
O, Sfântă Rita, ştiu că păcatele mele sunt piedica împlinirii cererii mele, de aceea te rog, o Sfânta Rita, cere de la Atotputernicul Dumnezeu harul unei sfinte spovedanii, cu o părere de rău perfectă şi o hotărâre sinceră de îndreptare.
Ajută-mă să obţin de la Iisus, iertarea păcatelor mele şi aşa, prin mijlocirea ta, o Sfânta Rita, împlinirea cererii mele.
Ca drept recunoştinţă, voi răspândi evlavia faţă de tine tuturor sufletelor disperate şi necăjite.
În tine îmi pun toată încrederea mea, Sfântă Rita, roagă-te pentru mine acum şi pururi şi-n vecii vecilor. Amin

Se spune de 3 ori Tatăl Nostru, Bucură-te Marie şi Slavă Tatălui.Este foarte folositore. Daar trebuie sa te rogii din inima.Merita.Mie mi-a implinit o dorinta. Daca nu asta este ceva mai puternic.,, Paraclistul Maici Domnului,, Sper sa ti se implineasca! Bafta!

| allexxandruu a răspuns (pentru brokxy):

Care este pana la urma rugăciunea, cea scrisă de tine sau aceasta :

O, sfântă apărătoare a celor aflați la mare nevoie, tu, care străluceşti precum steaua speranței în bezna întunericului, binecuvântată Sfântă Rita, oglinda vie a harului lui Dumnezeu, exemplu de răbdare şi tărie, model al tuturor etapelor vieții! Alătur voința mea celei a lui Dumnezeu, grație Mântuitorului Iisus Hristos, care a îndurat purtarea coroanei de spini și căruia tu i-ai fost alături zi de zi. Mijlocește tu, cu harurile și virtuțile tale, ruga mea către Sfânta Fecioară Maria, ca să îmi asculte durerea întru slava lui Dumnezeu și sfințirea mea. Îndrumă-mă și arată-mi calea cea bună, o, sfântă protectoare şi susținătoare a celor aflați la necaz, să pot obține iertarea păcatelor, perseverență, puterea de a păși cu curaj, bunătate și răbdare pe calea vieții. [Acum se spune dorința.]
Sfântă Rita, avocata imposibilului, roagă-te pentru noi!
Sfântă Rita, avocata celor neajutorați, roagă-te pentru noi!
Ajută-mă, Sfântă Rita! Roagă-te pentru mine, ca prin tine să-mi crească iubirea pentru Hristos şi pentru crucea Sa.

-Tatăl nostru (de 3 ori)

-Bucură-te, Marie, Cea plină de har! Domnul este cu tine. Binecuvântată ești Tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus. (de 3 ori)

-Sfântă Marie, Maica lui Dumnezeu, roagă-te pentru noi, păcătoșii, acum și-n ceasul morții noastre. Amin (de 3 ori)

| allexxandruu a răspuns (pentru brokxy):

De asemenea am găsit și aceasta rugăciune ce este in același mod, inteleg ca unii sfinți ar fi ortodocși alții catolici :

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.

| username010000000 a răspuns:

1- 1. spuneti dorinta, 2.prefate ca scuipi in san, 3.se va indeplini
2-scrieti dorinta intr-un jurnal sau pe blog
3- 1. ia o piatra in gura sari de 3 ori in dreapta intr-un picior apoi sari de 3 ori in stanga si striga cat te tin plamani ABRACADABRA
4-Ia un trifoi cu 4 foi pune-l intre sani si spuneti dorinta
5-daca iti doresti sa pleci undeva pune o poza cu locul unde vrei sa mergi si cu un obiect din metal -le pui=du-te in fata usii de la intrare si pune poza cu obiectul in primul colt din dreapta
6-fa schimb de dorinta cu o prietena
7-roaga-te la DUMNEZEU

| alexxino a răspuns:

Si ma rogam pentru ceva dar tot numi sa indeplinit de atuci a trecut 5- 6 ani si acu nu mai are rost sa ma mai rog ca me rog degeaba dar tu poti sa faci ce vrei.

| Anonimul24K a răspuns:

Buna! Vreau sa mi se indeplineasca si mie o dotinta
Si nu stiu cum sa mi se indeplineasca. vreau sa zbor