| Te besk a întrebat:

Voi ce spuneti daca va rugati vi se indeplinesc dorintele? La cine va rugati? Cand va rugati?

Multumesc, va rog cat mai multe raspunsuri! please

24 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, sunt credincioasa si cred in D-zeu, ma rog Lui cand imi doresc ceva...de obicei m-am obisnuit sa ma rog seara inainte de culcare desi ar trebui mai des... daca te rogi cu credinta e posibil sa ti se indeplineasca dorinta dar depinde si de tine, adica D-zeu iti da dar nu iti baga in sac, trebuie sa contribui si tu cu ceva sa faci un efort pentru ceea ce iti doresti, depinde si de dorinta, daca e realizabila sau nu.

| Razvan a răspuns:

In niciun caz nu ma rog in modul formaldevil
Ma rog la Dumnezeu cu niste cuvinte deloc pompoase de parca as vorbi mai degraba cu un prieten decat cu marele Elbig grin
Ciudat e ca simt ca ma asculta si chiar ma intelege
Nu ii cer eu nu stiu ce chestii gognate doar sa ma asculte si sa ma lumineze sa nu mai fac atatea decizii proastebig grin

| Alisa a răspuns:

Pai eu ma rog Lui Dumnezeu, in fiecare seara, imi fac rugaciunea, si mereu ma simt mai bine. Merg si la Biserica in fiecare duminica, stau la slujba, ma rog, pentru ca lucrul asta imi face bine. Stiu ca Dumnezeu exista si ca ma ajuta mereu, acest lucru mi-a fost aratat de foarte multe ori, atunci cand am avut nevoie.

EL e mereu acolo, cand nu ma simt bine, cand mi-e rau, cand am probleme, si daca sunt fericita, lucrul asta este datorita Lui.

Poti sa te rogi Lui Dumnezeu atunci cand vrei tu, pentru ca El te asculta mereu, si te va ajuta mai devreme sau mai tarziu. Chiar daca nu primesti ajutor in acel moment si dorintele(depinde ce fel de dorinte) nu ti se implinesc atunci, vei vedea pe parcurs ca tot ce L-ai rugat se va indeplinii. Trebuie doar sa ai credinta!

| User a răspuns:

Cand vreau sa castig la loto. "Da Doamne sa castig la loto. promit sa impart jumate' din castig sarmanilorchatterbox"

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Draga mea andrea o singura data m-am rugat plangeam si ma simteam vinovata ca am abandobat o catelusa atat de rau m-am simtit insa m-am cait m-am rugat sa fie bine sa o mai vad vreodata si mi sa indeplinit.Deci daca te rogi din suflet Dumnezeu te asculta eu una am trecut prin asta si sunt sigura 100%

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ne rugam la Dumnezeu pentru ca e o persoana care in ''absolut''iti sugereaza o stare de incredere si te face mai increzator in fortele tale pentru a trece cu bine prin situatii critice.

| Victoria a răspuns:

Ma rog in fiecare seara, inainte de culcare, lui Dumnezeu. Am credinta si am incredere ca tot ce l-am rugat intr-o buna zi voi primi.

| anad a răspuns:

Ma rog si ii multumresc lui D-zeu de cate ori sunt in impas, reusesc ceva sau inaintea unui eveniment important.

| DeeDee28 a răspuns:

Eu ma rog lui Dumnezeu si sincer, pana acum mi s-au indeplinit dorintele...si nu in ultimul rand, trebuie sa nu uitam sa Ii multumin lui Dumnezeu pentru ca ne-a ajutat si sa ne rugam mereu...pentru ca daca te rogi doar cand ai o problema nu e sigur ca gasesti raspuns happy

| Te besk explică:

Multumesc tuturor. ma-ti ajutat mult de tot. m-am rugat la DUMNEZEU si m-a ajutat sa iau i mine curaj, si am avut curaj sa zambesc la un baiat de care imi place enorm si cred ca ma v-a ajuta sa fie al meu:-x

| Anda_5509 a răspuns:

EU ma rog lui Dumnezeu, chair daca nu ff des, dar cand ma rog, ma rog cu credinta.De cele mai multe ori m a ajutat, sa ti spun o mik oveste.Acum sunt clasa a 9 a, in generala am fost un copil care invata bine, am avut mereu media peste 9, dar am dat o in bara la tezele nationale, am luat note ff mici(4, 5, 6)care mi au scazut enorm media de admitere la liceu.Media de admitere mi a iesit 7. 70, destul de mica.Imi doream sa intru enorm la un liceu cu media aproape 9, le consideram doar vise, am dat si bilingv, ar nu am luat, cea mai mik e cu care s a intrat a fost 8.40.Am fost la Invatamant si am facut o cerere pentru transfer.Toata vara am stat ca pe jar, cu niste emotii cumplite. oare intru, oare nu.Erau niste intrebari grele.Raspunsul mi l au dat p 13 septembrie, si surpriza, cererea mi a fost acceptata.Stii cum se spune... DUMNEZEU DA FIECARUIA DUPA SUFLET.Trebuie sa faci fapte bune, dar nu ca sa vada restul lumii, ci sa faci ca asa iti spune inima.Trebuie sa te rogi cu Credinta, si sa ai speranta, asta e cheia.

| pelu a răspuns:

Sincer am ajuns la cloncuzia ca dorintele ti le indeplinesti singur.in ziua de azi ai banii` ai tot. nu trebuie sa te rogi la nimeni. parerea mea. Banii` o fata/baiat langa tine care sa t iubeasca si so/sa-l iubesti si e oke.happy Parerea mea! nu trebuie sa te iei dupa ce zic eu thinking

| Alphawolf a răspuns:

Bine spune monyk16: poti sa te rogi cit vrei si la cine vrei iar daca este realizabila s-ar putea sa ti se implineasca(nu este sigur depinde de tine cit contribui, cit iti doresti) dar daca nu este realizabila degeaba te rogi
Multe persoane cu membre amputate s-au rugat sa le creasca membrele la loc si degeaba s-au rugat pentru ca nu este realizabila, nu s-a intimplat nici macar un caz

| Alphawolf a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si majoritatea sunt foarte copilaroase. Respect credinta fiecaruia dar mi se pare un pic anormal ca o anumita persoana sa afirme ceva care pentru alte persoane sunt doar minciuni cu nerusinare. Si eu as vrea sa fiu crestin sa cred si sa "simt ce "simte" un crestin dar cu siguranta eu sunt stapinit de satan care ma invata sa fiu un pic sceptic si sa nu cred toate aberatiile.
@alisa: va adunati in bisericile alea imense, vorbiti in limbi si va indoctrinati cu minciuni si aberatii, si nu va intereseaza ca sunt persoane care dorm prin canale(iubesteti aproapele ca pe tine insuti) si nici faptul ca cu banii ce s-au cheltuit pentru construirea unor biserici s-ar fi putut construii spitale, azile, scoli, parcuri de copii, etc.

| RainDrop a răspuns:

La D-Zeu si Iisus, de obicei seara

| diana252 a răspuns:

Faza este ca trebuie sa crezi in Dumnezeu foarte mult si rugandu-te la el ti se va indeplini dorninta...eu asa am facut si mi s-au indeplinit multe dorinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog la ciresii in floare, la mugurii de trandafiri salbateci, la razele soarelui si la mirosul de toporasi, primavara.Ma rog aerului de munte, ma rog perlelor de roua, ma rog lunii pline si florilor de colt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii dorinta mea e sa am coada cand ma ating de apa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O singura intrebare:cum putem crede in dumnezeu daca nu l-am vazut niciodata? exista biblia si oamenii care ne spun despre el dar totusi... e suficient? ma rog sa mai am incredere si sa nu dau inapoi pentru ca vreau sa mi se indeplineasca o dorinta de vreo 4 ani si nu se intampla nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat ci cu toate ca sunt baiat ma rog la dn-zeu pe fiecare seara si baietii nu prea sunt ei credinciosi si nu ma ro pentru a o face si pentru a imi fi mie bine eu am acum o dorinta care asa as vrea sa se indeplineasca dar ma rog in continuare la dn-zeu si stiu ca se va indeplini doar credinta si spernata e o vb in engleza ''only hope''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La dumnezeu pentru ca el este creatorl nostru si e cel mai bine sa te rogi si sa dea dumnezeu sa ti se implineasca ca am si eu o problema dar sper sa ma ajute dumnezeu

| SuzanaStan a răspuns:

Se face 9 zile la rind, in fiecare zi se aprinde o lumanare alba. In a noua zi publicati rugaciunea. Se pun 3 dorinte-una de bani(afaceri) si doua imposibile. Ele se vor indeplini chiar daca nu va vine sa credeti.

Rugaciunea:

Maica iubita, sfinta Fecioara din Juquila
Fecioara a sperantei noastre, iarta-mi pacatele pentru ca sint multe
viata noastra e a ta, fereste-ne de tot raul
si daca in aceasta lume de nedreptate, mizerie si pacat
vezi ca viata noastra a luat-o razna
nu ne abandona!

Maica iubita protejeaza pelerinii
Fii alaturi de noi in toate drumurile noastre!
Acopera-i cu mantia ta pe sarmanii fara ajutor
Si piinea care le-a fost furata, da-le-o inapoi!
Fii linga noi toata viata noastra si
elibereaza-ne de orice tip de pacat! Amen!

II multumesc Fecioarei din Juquila pentru toate fravorurile primite! Amen!

Se spune de 9 ori Bucura-te Marie

Bucura-te Marie plina de har Domnul este cu tine
binecuvintata esti tu intre femei
si binecuvintat este rodul pintecelui tau Iisus.
Sfinta Marie maica lui Dumnezeu
roaga-te pentru noi pcatosii
acum si in ceasul mortii noastre.Amen!

| yuraku a răspuns:

Nu stiu daca ma rog dar stiu ca intotdeaua spunbig grinoamne, ajuta-ma.