| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o intrebare am aproape 16 ani(fac luna viitoare) si parintii mei nu ma lasa sa merg nicaieri, daca vreau sa merg la o colega se supara pe mine, rare ori cand ma lasa inainte sa plec se supara pe mine si o las balta ca stiu ca ma va certa cand ma intorc.Mereu imi spune ca se distra cu prietenii ei sau ca stau tota ziua in casa.Ce sa fac?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 1918 a răspuns:

Hmm, "nu ma lasa". Eu nu inteleg lucrul asta. Te tin legata?
Eu de exemplu, daca vreau sa plec undeva, le spun ca plec, unde plec (nu detaliat, ex: "prin Bucuresti"), daca vin mai tarziu sau daca nu stau mult..si cam aia e. Doar nu o sa ii intreb "imi dati voie afara?".
Asa ar trebui sa procedezi si tu.
Metodele astea comuniste gen "la 20 esti in casa", poate mai functioneaza cu copii de 5 ani. Tu esti mare. Incearca sa faci ca mine, iar daca nu o sa faci prostii (sa vii acasa pe 7 carari dupa ce ai plecat cand si unde ai vrut tu etc etc) o sa fie totul ok!
O zi buna!