| Ilincaa31 a întrebat:

Am o întrebare... cum as putea să-mi fac mai multi prieteni? Adică..eu sunt cam timidă și nu prea sunt în grupuri.mă simt cam singură. Imi dați, va rog, niste idei?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Si eu am fost timid si-mi era greu sa ma integrez in grupuri.Incearca sa gasesti lucruri in comun cu colegii de exemplu:muzica, materii preferate sau jocuri. Daca esti la scoala fi de ajutor celorlalti si incearca sa te implici in mici proiecte cu ei(fara sa fi luat la misto).Sau poti sa iesi pe afara daca esti mai mica(era o idee buna sa-ti pui varsta sau macar ceva pe aproape de ea ca sa ma pot orienta pentru un sfat bun pentru tine ca asa e mai greu) si poti gasi destul de usor pe cineva cu care sa joci mingea. Poti sa te duci la cursuri de dans sau muzica sau orice altceva unde iti poti face prieteni.Incearca sa fi comincativa cu oamenii sau macar sa le insipiri chestia asta si fi atenta la comportamentul tau(pentru ca de ex:eu am o colega in clasa care se vede dupa comportament ca nu are prieteni si ca e prea retrasa)Daca tu esti comunicativa cu ei si deschisa in anumite privinte lucrurile se vor schimba.Nu incerca sa-i ocolesti sau sa pari speriata.Crede-ma,te poti baga in vorba cu cineva si pentru un pix big grin si dupa sa vedeti ca va agreati si dupa ca aveti lucruri in comun si tot asa pana la prietenie(in cazul fetelor). Trebuie doar sa ai putina incredere in tine si sa le inspiri asta oamenilor(tine minte:incredere, nu aroganta)

| GHoST013 a răspuns:

Te sfatuiesc sa iesi mai mult in oras, sa te imprietenesti cu oameni. Daca nu poti din cauza timiditatii poti incerca pentru inceput sa comunici mai mult in mediul online, este mai usor.