| theredthepinkthegreentheblue a întrebat:

Buna, am o intrebare..eu sunt puțin pufoasa la picioare, 1.65 la 70 de kg...si ma consider grasa. Imi e rusine de corpul meu..Mereu am senzatia ca rad toți ceilalți de mine...e bine asa cum sunt? Adica mereu ma desconsider iar cand vad o fata mai slaba ma întristez si as dori sa fiu si eu asa.E bine ca sunt asa? Sau ar fi bine sa fiu mai slaba? Imi puteți da niște sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Yunnochan a răspuns:

Numărul care arată kilogramele tale nu ar trebui să depășească numărul care arată înălțimea ta. Deci, dacă ai 1.65 ar trebui să ai maxim 65 de kilograme, însă de preferat este să ai în jur de 50 și ceva. 55 de kilograme să zicem că ar fi ceva ideal. Eu nu cred că ești grasă, ești doar ceva plinuță. Din fericire se poate rezolva.
Bineînțeles că nu poți ajunge la numărul acesta de kilograme dacă nu alegi să te imobilizezi și tu. Nu te lăsa influențată de corpurile altor fete pentru că și al tău poate fi la fel sau mai mișto, trebuie doar să investești timp și ambiție în el. Nu o dietă de o lună care să îți pună în pericol sănătatea sau să îți scadă într-un mod miraculos kilogramele ca apoi să te îngrași după un timp și mai mult. Nici înfometarea nu este o soluție bună deoarece poți deveni anemică sau mai rău, anorexică.
Îți pot da câteva sfaturi în materie de slăbit și de kilogramele în plus.
1) Consumă mai puțină pâine. Dacă ești un "fan al pâinii" ca să spun așa, începutul va fi destul de greu însă odată ce te înveți cu mai puțină pâine vei reuși. Încearcă să mănânci o felie de pâine la o sigură masă, apoi după un timp vezi dacă poți o felie de pâine pe zi. Dacă reușești și această performanță, poți bineînțeles dacă îți dorești acest lucru, să renunți de tot la pâine deoarece se poate trăi foarte ușor și fără ea odată ce ai reușit să o excluzi din alimentația ta. Pâinea îngrașă foarte mult, să știi.
2) Bea multă apă. Ok, nu exaderat, îți dai seama și tu de asta, dar 2 l pe zi eu zic că te-ar ajuta foarte mult. Eu ajung să beau uneori 3 l de apă pe zi și nu pentru că așa trebuie, ci pentru că pur și simplu îmi place apa. Dacă nu ești iubitoare de apă, încearcă să consumi pe zi măcar 900 ml de apă, apoi după ceva timp, vezi dacă poți 1, 5 l pe zi și apoi 2 l. Totul se face cu timp.
3) Nu mânca multe paste. Chiar dacă sunt foarte bune la gust, ele îngrașă mult. Nimeni nu îți cere să renunți la ele, nici eu nu o pot face. Dar mănâncă mai rar, undeva odată pe la 2-3 săptămâni cam așa.
4) Atunci când vrei mănânci ceva, încearcă să îți pui într-o farfurie mai mică și plată. În caz că obișnuiești să mănânci tot din farfurie, mâncând dintr-o farfurie mică și plată vei da senzație creierului tău că ai mâncat mult și că te-ai săturat. Încearcă să nu ceri o a doua porție și foarte important atunci când mănânci, bea apă înainte de masă, în timpul mesei și după. Apa o să îți mai ia din pofta de mâncare și te va face să mânâinci doar doar cât ai nevoie, nu în plus.
5) Acest punct sunt sigură că se află în top 3 "cele mai grele reguli" dar trebuie totuși respectat și el pentru că are o importanță esențială. Fără dulciuri în exces. La fel cum am spus și la capitolul cu pastele, nimeni nu îți cere să renunți de tot la ciocolată/prăjituri/dulciuri/produse de patiserie. Dar consumă mai puține dulciuri! Când îți iei o ciocolată mănâncă o singură tabletă, nu te mai da în vânt după toate prostiile ce conțin zahăr pentru că pe lângă faptul că au o grămadă de calorii, ele îți pun în pericol și sănătatea. Mănâncă din ce în ce mai puține dulciuri dacă ai ajuns să desvolți o dependență de ele, până ce te obișnuiești cu ele în cantități mici apoi rărește numărul lor și ocaziilor în care să le mănânci cât poți tu.
6) Fără fast-food. Dacă ai știi câte calorii se ascunde în mâncarea de la fast-food... Imaginează-ți că un număr de calorii pe care trebuia să îl acumulezi în câteva zile, tu l-ai acumulat prin fast-food în doar câteva minute de la digerarea produsului. E groaznic, nu? Plus că fast-food-ul este făcut din tot felul de porcării, nu știi niciodată dacă oamenii care îl fac sunt de încredere și nu îți dă ceva mizerabil și dezgustător cu un gust aromat. Fast-food-ul ți l-aş recomanda să renunți cât mai repede la el dacă până acum îl adorai. Nici ocazional nu merge acolo, deloc!
7) Mănâncă la ore fixe. Ok, și asta este extrem de greu, n-ai timp/n-ai chef/nu știu ce. Dar ține minte că dacă ai mânca la ore fixe, metabolismul, cel care se ocupă de arderea caloriile, ar fi mult mai activ. Dimineața nu trebuie să mănânci ceva copios, dar trebuie totuși să fie sățios. De exemplu, dacă timpul nu îți permite fructele ar fi ideale pentru diminețile tale. Un măr sau o banană pentru că astea sunt cele mai sățioase și pline de energie, mai ales banana dar poate fi vorba și de alte fructe.
Dacă ești obișnuită să iei niște "gustări nocturne" nu vei reuși să slăbești. Ultima masă/gustare trebuie să fie cu cel puțin 3 ore înainte de ora la care adormi deoarece stomacului îi va fi greu să digere în timp ce dormi și pe lângă faptul că vei acumula calorii din aproape nimic, sunt mari șanse să te trezești cu dureri de burtă sau dacă masa a fost mai bogată, chiar cu arsuri stomacale.
Încearcă pentru început să consideri ultima masă la ora 10. După 10, fără mâncare/fructe/gustări. Doar apă. După ce reușești, mai scade o oră ca să ajungi la 9. Și tot așa, până ajungi pe la 6-7 pentru că pe acolo ar trebui să fie ultima ta masă/gustare.
8) Consumă mai puțină carne. Ai observat că marea majoritate a vegetarienilor (dacă nu toți ) sunt extrem de slabi? De ce oare? Pentru că ei nu mănâncă carne! Dacă ai o relație foarte strânsă cu carnea, atunci nu trebuie să renunți la ea, dar mănâncă mai rar, foarte rar sau deloc carnea de porc/miel/vită pentru că chiar au multe calorii... Consumă în loc de astea pui, pește, curcan, însă dacă nu prea o ai cu carnea poți deveni vegetariană. Asta te-ar ajuta mult!
9) Dacă ți-aș spune să îți iei gândul de la cartofii prăjiți, cu siguranță aș fi mai mult decât o criminală de vise. Nu trebuie să renunți la prăjeli, dar ele îți fac foarte mult rău! Te îngrașă o grămadă și prăjeala nu face bine nici la sănătate, inima și ficatul sunt afectate o grămadă, ca să numai spun de colesterol... Încearcă să consumi prăjeli foarte rar, dar extrem de rar, odată chiar la o lună. Încearcă prima dată săptămânal, apoi odată la 2 săptămâni și într-un final odată la o lună.
10) Cu toate că sportul ocupă locul 1 în top, este și foarte important și sănătos! Fără sport nimic nu îți va reuși! Sau poate că vei reuși, dar mai mult de 5 kilograme chinuite nu vei putea fără sport. Fă mișcare în aer liber cel puțin 30 de minute (mers) practică un sport, poți acum când va veni vara să iei cursuri de înot. Există multe exerciții pentru acasă care te vor ajuta. Încearcă și yoga dacă vrei. Ambiția este totul, crede-mă! Nu va exista niciodată "nu pot" ci "mi-e greu" dar atunci gând ambiția se pune în cale nimic numai este greu. Te vei simți mai bine în pielea ta când te vei vedea mai slabă, o să ai mai multă încredere în tine. Nu o să te mai gândești la corpurile altor fete deoarece vei ajunge să îl adori pe al tău. Vei fi sănătoasă, multe afecțiunii sunt dezvoltate din cauza kilogramelor. Boli de inimă, colesterol, diabet, etc. Ai grijă de sănătatea și de aspectul tău fizic. Desigur, eu cred că ești frumoasă și acum, dar te asigur că te vei simți mai împlinită dacă vei ține minte ce ți-am scris.
Nu te da batută dacă vrei să slăbești, totul se face în timp. Acesta este un mod de viață sănătos și permanent, nu o dietă toxică sau o înfometare care are ca urmări anorexia. Corpul tău are nevoie de timp ca să se acomodeze, ca să slăbească și ca să se mențină în formă. Nu te descuraja dacă în 2 luni nu vezi mai diferențe.

| theredthepinkthegreentheblue explică (pentru Yunnochan):

Multumesc mult pentru informatiile acestea! Nu mi-ar fi greu sa le urmez de oare ce nu prea mananc mult! Iti multumesc mult de tot!

5 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Ocupa-te mai mult de minte si suflet, mai putin de corp.
Poti sa slăbești daca iti afecteaza sanatatea, nu pentru aprobarea cuiva.

| Rd79 a răspuns:

Da, normal ca trebuie sa mai slabesti. Incearca sa ajungi pe la 55 kg, cam aia ar fi o greutate buna pentru 1.65

| amariagrl a răspuns:

Hei, în primul rând vreau să zic că știu cum te simți. Cu toate că deja am dat jos 15 kg, încă mai continui să am probleme de încredere. Dacă vrei mai multe detalii despre cum am slăbit poți să te uiți pe Instagram-ul meu ( amariagrl )?
https://www.instagram.com/amariagrl/